Amerykański regulator zezwoli bankom na korzystanie z blockchaina i stablecoinów.
W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się, że biuro departamentu skarbu USA (ang. Office of the Comptroller of the Currency), które odpowiada za regulacje bankowe stwierdziło, że mogą one używać stablecoinów, a także sieci blockchain, aby pośredniczyć w płatnościach. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ sugeruje w znacznym stopniu, że stabilne kryptowaluty nie zostaną zdelegalizowane, jak niektórzy spekulowali - co mogłoby doprowadzić do znacznych zawirowań na rynku.
W swojej interpretacji regulator ten wyjaśnił, że tak długo jak będzie to przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem i prawidłowymi praktykami bankowymi to mogą zatwierdzać, przechowywać i rejestrować transakcje płatnicze (w tym również te, wykonane za pomocą stablecoinów), pełniąc jednocześnie rolę węzła w sieci blockchain, a więc walidując poprawność przeprowadzanych transakcji. Posunięcie to ma pozwolić na dotrzymanie kroku innym krajom, które również coraz bardziej angażują się w implementację technologii blockchain, a także wykorzystywanie walut cyfrowych na szeroką skalę.
Jak podkreślają w swoim obwieszczeniu sieć, która ma dużą liczbę węzłów walidujących transakcje jest bardziej odporna na manipulacje od tych zarządzanych centralnie.
3/ The new interpretive letter establishes that banks can treat public chains as infrastructure similar to SWIFT, ACH and FedWire, and stablecoins like USDC as electronic stored value. The significance of this can’t be understated.
— Jeremy Allaire (@jerallaire) January 4, 2021
Na twitterze CEO CirclePay - Jeremy Allaire słusznie zauważył, że banki mogą według tej interpretacji traktować sieci blockchain tak samo jak popularny SWIFT, ACH czy FedWire, a stablecoiny jako składniki aktywów przechowujące realną wartość. W innych tweetach podkreślił również, że zdecentralizowane oprogramowanie zawierające otwarty kod źródłowy (ang. open-source) może stać się podstawą nie tylko amerykańskiego systemu finansowego, ale całej gospodarki.
Tak pozytywne informacje mogą w znacznym stopniu jeszcze bardziej napędzić mający miejsce rynek byka (ang. bull market) i z pewnością w znacznym stopniu przyczynią się do zwiększania adopcji walut cyfrowych na szeroką skalę.
Całość obwieszczenia dostępna jest na oficjalnej stronie regulatora.