theme switch

Amerykański regulator zezwoli bankom na korzystanie z blockchaina i stablecoinów.

W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się, że biuro departamentu skarbu USA (ang. Office of the Comptroller of the Currency), które odpowiada za regulacje bankowe stwierdziło, że mogą one używać stablecoinów, a także sieci blockchain, aby pośredniczyć w płatnościach. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ sugeruje w znacznym stopniu, że stabilne kryptowaluty nie zostaną zdelegalizowane, jak niektórzy spekulowali - co mogłoby doprowadzić do znacznych zawirowań na rynku.

W swojej interpretacji regulator ten wyjaśnił, że tak długo jak będzie to przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem i prawidłowymi praktykami bankowymi to mogą zatwierdzać, przechowywać i rejestrować transakcje płatnicze (w tym również te, wykonane za pomocą stablecoinów), pełniąc jednocześnie rolę węzła w sieci blockchain, a więc walidując poprawność przeprowadzanych transakcji. Posunięcie to ma pozwolić na dotrzymanie kroku innym krajom, które również coraz bardziej angażują się w implementację technologii blockchain, a także wykorzystywanie walut cyfrowych na szeroką skalę.

Jak podkreślają w swoim obwieszczeniu sieć, która ma dużą liczbę węzłów walidujących transakcje jest bardziej odporna na manipulacje od tych zarządzanych centralnie.

Na twitterze CEO CirclePay - Jeremy Allaire słusznie zauważył, że banki mogą według tej interpretacji traktować sieci blockchain tak samo jak popularny SWIFT, ACH czy FedWire, a stablecoiny jako składniki aktywów przechowujące realną wartość. W innych tweetach podkreślił również, że zdecentralizowane oprogramowanie zawierające otwarty kod źródłowy (ang. open-source)  może stać się podstawą nie tylko amerykańskiego systemu finansowego, ale całej gospodarki.

Tak pozytywne informacje mogą w znacznym stopniu jeszcze bardziej napędzić mający miejsce rynek byka (ang. bull market) i z pewnością w znacznym stopniu przyczynią się do zwiększania adopcji walut cyfrowych na szeroką skalę.

Całość obwieszczenia dostępna jest na oficjalnej stronie regulatora.

Powiązane

Wprowadzamy sprzedaż Portfeli Ledger Nano S za bitcoiny

Rynek kryptowalut na celowniku UE. Co może się zmienić?

» więcej artykułów