Artykuł sponsorowany
Celem powstawania kryptowalut na świecie jest między innymi uproszczenie realizacji transakcji i przesyłania na duże odległości środków pieniężnych. Takie funkcje spełnia litecoin. Czym jest ta kryptowaluta?
Podstawy działania Litecoin
Waluta wirtualna litecoin jest walutą peer-to-peer, z otwartym kodem źródłowym. Oznacza to, że kod źródłowy litecoin jest jawny i każdy użytkownik ma do niego dostęp. Należy powiedzieć, że dzięki takiej polityce litecoin gwarantuje przejrzystość projektu i pokazuje, jak działa na każdym swoim etapie. Litecoin to właściwie oprogramowanie dostępne na licencji MIT/X11. Pozwala to zatem na uruchamianie, kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie litecoin, nawet w wersjach zmodyfikowanych.
Niewiele różni się ona pod względem technicznym od bitcoina (więcej). Podobnie jak on, litecoin pozwala na realizację natychmiastowego i bardzo taniego transferu pieniędzy na cały świat. Jednakże transakcje mają krótszy czas potwierdzeń i wyższą efektywność przechowywania niż bitcoin. Średni czas przetwarzania bloku w sieci bitcoin wynosi 2,5 minuty, czyli nawet 10-krotnie krócej niż w wiodącej kryptowalucie na świecie. Sieć litecoin i poziom jej trudności same dostosowują się do możliwości maszyn kopiących pod względem dostępnej mocy obliczeniowej. Można powiedzieć, że litecoin jest systemem finansowym uzupełniającym bitcoina.
Warto zobaczyć: Jak i gdzie kupić kryptowalutę Bitcoin (BTC)?
To waluta w pełni zdecentralizowana, która jest systemem transakcyjnym, gdzie nie ma żadnych administratorów. Zabezpieczeniem dla realizowanych transakcji finansowych jest sama matematyka. Powoduje to, że każdy właściciel litecoin może skutecznie kontrolować własne pieniądze.
Podstawą funkcjonowania litecoina jest Scrypt, jako matematyczny dowód wykonywanych działań. Walutę kopie się z zastosowaniem koparek FPA i ASIC.
Historia litecoina
Twórcą kryptowaluty litecoin Charles Lee, który opublikował pierwszego swojego klienta 7 października 2011 roku. Obecnie w strukturze zarządu litecoin występują: Warren – Lead Developer Litecoin Core, Adrian – Release Manager/ Litecoin Core Developer oraz Pooler – Maintainer of Electrum LTC.
Kiedy powstał pomysł stworzenia litecoina, czy też po prostu „lite”, planowano, aby stworzyć „cyfrowe srebro” w odpowiedzi na bitcoina, nazywanego „cyfrowym złotem”.
Specyfikacja kryptowaluty
Twórcy litecoina założyli, że będzie wyprodukowanych tylko 84 miliony tokenów LTC. Dotychczas wydobyto ponad 50,5 mln LTC. Pierwszy blok został wykopany 8 października 2011 roku. Liczba bloków wynosi 1 182 065. Średnic zaś pomiędzy blokami to 3 m i 2 s. Nagroda dla górników w jednym bloku o wymiarze 7.48 GB wynosi 25 LTC. Trzeba podkreślić, że nagroda za blok zmniejsza się o połowę co każde wykopane 840 000 bloków. Kolejne zmniejszenie nagrody z 25 do 12,5 LTC nastąpi najprawdopodobniej 20 sierpnia 2019 roku.
Technologia, jaką w swoim działaniu wykorzystuje litecoin, to blockchain, czyli łańcuch bloków, jak i w przypadku bitcoina. Jednak sieć litecoin blockchain jest zdolna do obsługi większej ilości transakcji do swojego odpowiednika „cyfrowego złota”.
Każdy 1 LTC (jeden litecoin) dzieli się na mniejszą jednostkę. 1 LTC odpowiada aż 100 000 000 mniejszym jednostkom.
Inwestowanie w LTC
Litecoin wykorzystywany jest nie tylko jako kryptowaluta pozwalająca na szybkie przesyłanie pieniędzy na duże odległości. Jednocześnie litecoin jest przedmiotem obrotu, dobrem inwestycyjnym na giełdach kryptowalutowych. Na giełdach tych występuje pod skrótem LTC, a przy wycenie litecoina stosuje się pary z innymi walutami. Można spróbować swoich sił w inwestowaniu w litecoiny, jak i inne krytpowaluty, zakładając u jednego z brokerów konto demonstracyjne – konto demo.
Monety litecoin można kupić na giełdzie lub wydobyć, w ramach miningu litecoin. Kopanie litecoina polega na kreowaniu nowych monet w zamian za rozwiązywanie problemów matematycznych. Wydobywanie pozwala na utrzymanie sieci litecoin.
Artykuł sponsorowany