theme switch

Większość osób, która posiada aktualnie Ethereum lub Bitcoina zarobiła na inwestycji.

Bitcoin oraz ethereum to dwie wiodące, oraz najbardziej rozpoznawalne kryptowaluty. Zajmują topowe miejsca pod względem kapitalizacji, a ich sumaryczna dominacja na całym rynku wynosi w tej chwili około 72,5%. Od czasu halvingu bitcoina, oraz pojawienia się projektów DeFi, działających na łańcuchu głównym ethereum, możemy obserwować znaczne wzrosty na całym rynku kryptowalut. Ethereum w ciągu ostatniego miesiąca zanotowało wzrosty na poziomie 75%, natomiast bitcoin wzrósł ponad 25%. Firma Glassnode, która zajmuje się analizą i badaniem statytyk oraz wskaźników związanych z kryptowalutami w ostatnim czasie umieściła na swoim profilu następującego tweeta:

Zgodnie z algorytmem, który wykorzystali do obliczeń wyszło im, że na dzień 3 sierpnia ponad 90% osób posiadających ethereum udało się zarobić na tej inwestycji. W przypadku bitcoina, na dzień dzisiejszy wartość tego wskaźnika mówi nam, że ilość osób, które na nim zarobiły wynosi 92%.

Mechanizm działania algorytmu.

Dla każdego adresu z saldem kryptowaluty większym niż zero określany jest średni koszt zakupu i porównywany jest on z ceną bieżącą. Jeśli aktualna cena jest wyższa, niż średnia cena kupna, to adres uznawany jest jako "in-profit". Jeśli nie, trafia do grupy tych osób, które są na stracie. Nie uwzględnia on więc adresów, które już sprzedały swoje kryptowaluty (z zyskiem lub ze stratą) a jedynie te, które cały czas są w ich posiadaniu. Na potrzeby statystyki przyjmuje się także, że jeden adres należy do jednej osoby, co nie zawsze może być zgodne z prawdą.

Warto jednak zwrócić uwagę także na inne statystyki. W przypadku bitcoina ponad 66% adresów od ponad roku nie ruszyło swoich środków, a adresy, które posiadają więcej, niż 1% bitcoinów będących w cyrkulacji wynosi około 10%. W przypadku ethereum ponad 56% adresów nie ruszyło swoich środków, nawet mimo ostatnich wzrostów. Ilość adresów, które posiada ponad 1% wszystkich monet będących w obrocie wynosi około 40%.

Jeśli chodzi o ilość monet w obiegu, to dobrze wiedzieć, że część z nich jest zamrożona na poczet prawidłowego działania projektów DeFi (w tym także bitcoinów). Aktualnie "zamrożone" jest około 4,6 miliona etherów oraz ponad 27 tys. bitcoinów, a wartości te wzrastają praktycznie z każdym dniem.

Ilość etherów zamrożona na poczet prawidłowego działania projektów DeFi.

Ilość bitcoinów zamrożona na poczet prawidłowego działania projektów DeFi.

 

Powiązane

W jakich krajach najwięcej osób posiada kryptowaluty?

Jak śledzić transakcje wykonywane za pomocą bitcoina?

» więcej artykułów