theme switch

Bitcoin - odbicie czy koniec hossy?

Ostatnie tygodnie dla inwestorów na rynku kryptowalut okazały się być ogromnym zaskoczeniem. Wielu analityków po październikowym odbiciu spodziewało się kontynuacji dalszych wzrostów i przebicia bariery 100 tys. dolarów jeszcze w grudniu. Sytuacja potoczyła się jednak diametralnie inaczej, niż sądziła większość inwestorów. Od drugiej połowy listopada, gdy bitcoin ustanowił nowe szczyty na poziomie 69 tys. dolarów rozpoczęła się długa fala spadków, trwająca do dziś.

Wykres bitcoina w parze do dolara (BTC/USD).

Najbardziej odczuwalnym etapem był spadek, podczas którego bitcoin zaledwie w kilka godzin spadł z poziomu 57 tys. dolarów do 42 tys. dolarów. Spowodowało to przebicie wielu ważnych linii wsparcia, a korekta tych spadków nastąpiła dopiero po kilku dniach. Aktualnie kurs bitcoina oscyluje w okolicach 5o - tygodniowej średniej kroczącej, która podczas wakacyjnego krachu wyznaczała bardzo ważną linię wsparcia dla całego rynku kryptowalut. Utrzymanie się na jej poziomie pozwoliło zatrzymać dalsze spadki i kontynuować dalszy trend wzrostowy (ang. all time high).

Wskaźnik RSI dla bitcoin

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Aktualnie wartość ta na tygodniowym interwale jest względnie niska. Ostatni raz tak małe poziomy widoczne były podczas majowej korekty, a wcześniej miało to miejsce, gdy załamały się praktycznie wszystkie rynki finansowe podczas szczytu pandemii koronawirusa w 2020 roku. Jak możemy jednak zauważyć, jeśli poziom 45 punktów okaże się być dołkiem, to z każdym kolejnym spadkiem zaobserwujemy jego graniczną wartość na wyższym poziomie niż poprzednio, co często interpretowane jest jako sygnał wzrostowy dla danego składnika aktywów.

Wykres RSI bitcoina na tygodniowym interwale czasowym.

Wskaźnik nastrojów rynkowych

Wskaźnik ten wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Ostatnie tygodnie jego wartość oscyluje w okolicach 20 do 40 punktów, co oznacza niepewność i obawę przed dalszymi spadkami. Im większa aktywność i bardziej entuzjastyczne wpisy o wzmożonej częstotliwości, tym wyższą wartość tego wskaźnika możemy odnotować.

Crypto Fear & Greed Index on May 13, 2020

 

Powiązane

Prezydent Chin wypowiada się na temat technologii blockchain.

Moc obliczeniowa w sieci bitcoina notuje dalsze spadki. Czy odbije się to na kursie?

» więcej artykułów