theme switch

Czym jest nowy trend metaverse i jak rozwija się w branży blockchain?

Wraz z rozwojem branży kryptowalut możemyrównież bardzo obserwować dynamicznie zmieniające się trendy i preferencje inwestycyjne. Podczas hossy w 2017 roku wiodącym trendem wśród inwestorów były ICO (ang. inital coin offerings), czyli projekty, które zbierały środki na rozwój poprzez utworzenie ofert publicznych, co przyciągało wielu inwestorów. Zazwyczaj projekty te opierały się o łańcuch blockchain ethereum i były tokenami ERC-20, a z czasem niektóre z nich migrowały na swój własny łańcuch. Inwestowanie na tak wczesnym etapie było bardzo ryzykowne, ponieważ zaledwie kilka procent tych tokenów trafiało później na jakąkolwiek giełdę. Nie istniały wtedy jeszcze zdecentralizowane platformy, które umożliwiały dowolnej osobie wylistowanie swoich kryptowalut.

Trend zdecentralizowanych finansów (DeFi)

W kolejnych latach wiele projektów pracowało nad dalszym rozwojem, a w między czasie formował się nowy trend zdecentralizowanych finansów (DeFi), którego intensywny rozwój nadal trwa. Spowodował on powstanie zdecentralizowanych giełd i platform lendingowych, co całkowicie odmieniło branżę kryptowalut. Bez konieczności udziału trzeciej strony jako pośrednika projekty kryptowalut mogły od razu na starcie wchodzić na te giełdy, a użytkownicy zarabiać odsetki na depozytach pożyczkowych lub zaciągać błyskawiczne pożyczki (ang. flash loans).

Trend NFT

NFT (ang. non-fungible tokens) są to unikalne, niepodrabialne tokeny, które umieszczone zostały w sieci blockchain. Ich główną zaletą jest brak możliwości stworzenia repliki, a każdy token posiada własny, niepodrabialny hash, który zawsze będzie umożliwiał odróżnienie podróbki od "oryginału". W kilka miesięcy rynek tokenów NFT powiększył się o kilkaset procent. Wartość ta szacowana jest na podstawie ilości tworzonych tokenów, ich wartości podczas sprzedaży, a także opiera się o sumaryczny wolumen transakcji. Warto dodać, że na każdym z łańcuchów blockchain wartość ta może odbiegać, ze względu na różny poziom użyteczności i obciążenia sieci. Jedną z najpopularniejszych serii tokenów NFT są crypto-punki, których cena dochodzi aktualnie do kilkuset tysięcy dolarów za sztukę.

Trend blockchainowych gier

Pierwszymi „grami” na blockchain były projekty na sieci ethereum, oparte na bazie tokenów NFT. Jedną z najpopularniejszych gier, która powstała już w 2017 roku były kryptokotki (ang. crypto-kitties). Aplikacja ta pozwala nam na kolekcjonowanie (poprzez kupno i sprzedaż) i rozmnażanie unikalnych cyfrowych kotów, których kod zapisany jest kryptograficznie w sieci blockchain ethera. W ślad krypto-kotków poszło bardzo wiele innych projektów, a kolejnym z nich, który odniósł spory sukces okazał się projekt Axie Infinity. Jest to gra w której wykorzystując wirtualne zwierzątka zdobywamy doświadczenie, wymieniać się między sobą, a także toczyć walki. Jednostkę rozliczeniową w grze stanowi kryptowaluta AXS, której wartość w zaledwie kilka miesięcy wzrosła ponad 100-krotnie od momentu uruchomienia platformy.

Trend Metaverse

Metaverse jest to połączenie wielu elementów technologii, w tym wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej oraz video, gdy użytkownicy żyją w "cyfrowym świecie". Branża ta dopiero raczkuje, ale już pojawiają się projekty blockchain, które starają się oprzeć o nią swój rozwój. W kierunku tym podążają także wielkie korporacje, a przykładem tego jest facebook, który w zacznym stopniu interesuje się rozwijaniem tej technologii. W ostatnim czasie ten gigant technologiczny ogłosił, że zmieni nazwę z "facebook" na "meta", ponieważ nie chce być kojarzony tylko z platformą social-media. Trend ten wykorzystuje połączenie trzech wcześniej opisanych innowacji, ponieważ ma umożliwiać interakcje między użytkownikami w wirtualnym świecie, umożliwiać funkcjonowanie i wymiany bez zbędnych pośredników, a także nadawać im unikalny, niepodrabialny charakter.

Powiązane

Tiktok banuje reklamy związane z kryptowalutami.

Największa na świecie giełda bitcoin Bitfinex trzyma pieniądze w ...Banku Spółdzielczym w Skierniewicach

» więcej artykułów