theme switch

Czym są tokeny NFT? Skąd bierze się ich rosnąca popularność?

NFT's (ang. non-fungible tokens) są to specjalnie utworzone za pomocą kryptografii, niewymienialne tokeny, umieszczone w sieci blockchain. Ich główną cechą jest unikalność i brak możliwości stworzenia repliki. Każdy token posiada swój własny hash, który jest niepowtarzalny i nawet, jeśli doszłoby do próby podrobienia go (wykorzystując identyczną grafikę) to będzie on różnił się pod względem kryptograficznym od swojego "oryginału". Każdy z tokenów reprezentuje jakąś wartość w ujęciu cyfrowym lub rzeczywistym, a także daje możliwość aby sprawdzić w otwartej księdze blockchain między jakimi adresami był transferowany co umożliwia w stu procentach potwierdzenie jego autentyczności.

Rosnąca popularność - tokeny NFT.

Aktualna wartość transakcji wykonana przy użyciu NFT przekroczyła w tym roku już ponad pół miliarda dolarów. Mechanizm kryptografii, który implementowany jest do cyfrowych obiektów pozwala na dodanie im rzadkości, co wcześniej było niespotykanym zjawiskiem w internecie, ze względu na to, że każdy mógł po prostu skopiować obrazek i nie było możliwości aby odróżnić kopię od oryginału. Pierwszymi popularnymi tokenami NFT jakie powstały były krypto-kotki. Ich historia sięga już 2017 roku i już wtedy kolekcjonerzy byli w stanie zapłacić po 600 etherów za jeden token. Aktualnie platforma ta rozwinęła się na tyle, że ceny niektórych NFT dochodzą do kilkuset tysięcy dolarów! Więcej na temat tej aplikacji pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule.

Tokeny te, poza tym że są unikalne to w większości przypadków nie mają żadnej użyteczności. Jednak podobnie sytuacja wygląda z rzeczywistymi dobrami materialnymi, które gromadzone są przez ludzi w celach kolekcjonerskich, jak np. monety, karty sportowe czy znaczki. Powstają również pierwsze projekty gier, które mają docelowo bazować na tokenach NFT, umożliwiać ich wymianę między graczami, a także zapewniać użyteczność w rozgrywce.

Popularność NFT wśród celebrytów.

Najprościej własne tokeny NFT stworzyć i sprzedać, gdy jest się rozpoznawalnym celebrytą. Jedną z pierwszych gwiazd, która wykorzystała to, aby zarobić prawie 6 milionów dolarów w ciągu 20 minut jest Grimes - dziewczyna Elona Muska. Najdroższe z cyfrowych dzieł zostało wykupione za 300 tysięcy dolarów, a następnie wystawione ponownie na sprzedaż za 2,5 miliona dolarów i czeka na kolejnego nabywcę. Zdjęcie poniżej.

https://niftygateway.com/profile/brennan490

 

Powiązane

Kurs bitcoina w drodze po nowe szczyty - czy spodziewać się dalszych wzrostów?

Spadek ceny bitcoina o 3000$ w kilka godzin - co go spowodowało?

» więcej artykułów