theme switch

Ethereum pomimo ostatnich spadków bije rekordy używalności.

Wiele danych pokazuje, że coraz więcej osób buduje swoje aplikacje oraz tworzy projekty kryptowalutowe opierając się na ethereum. Z każdym rokiem wzrasta liczba programistów, którzy zaczynają tworzyć w solidity (język programowania, na którym opiera się ETH), a także bibliotek napisanych w innych językach (np. javascript). Według danych npm.stat, gdzie wyświetla się liczbę pobrań biblioteki kodu JavaScript, więcej pakietów kodu specyficznych dla Ethereum zostało pobranych w 2020, niż w 2018 i 2019 łącznie!

Według danych, udostępnionych przez ChanShot, dowiadujemy się, że dwie najczęściej używane biblioteki JavaScript w Ethereum to Ethers.js i Web3.js

Wzrost ten jest tym bardziej zaskakujący, że od 2018 w ethereum nie zmieniło się aż tak wiele, ani nie zostały dodane ulepszenia, które umożliwiłyby nagłe uzyskanie dodatkowych funkcjonalności, w porównaniu do tego co było dwa lata temu. Następnym krokiem milowym w tej sieci, ma być przejście na protokół proof-of-stake w wersji 2.0.

Rosnące zainteresowanie Ethereum

Rekordowe zainteresowanie etherem, jeśli chodzi o sam token występowało podczas hossy w 2017 roku. Wtedy też jego cena osiągnęła ATH (ang. all time high) na poziomie ponad 1400 dolarów za sztukę. Aktualnie w ujęciu czasowym, zainteresowanie samym tokenem jest o wiele mniejsze, ale to co się dzieje dookoła niego bije rekordy popularności i wyznacza nowe trendy na rynku. Zainteresowanie etherem, według google trends jest w tej chwili praktycznie jednym z wyższych od czasów, gdy notowało ono rekordowe wzrosty 3 lata temu.

Projekty DeFi, które w większości są tokenami ERC-20 opartymi na sieci ethereum i umożliwiają rozwój zdecentralizowanych finansów również w znacznym stopniu nabrały znaczenia dopiero w 2020 roku. Całkowita kapitalizacja środków, które zamrożone są aktualnie w DeFi na poczet prawidłowego działa inteligentnych kontraktów wynosi na dzień dzisiejszy prawie 8 miliardów dolarów. Ilość bitcoinów, które zostały już zamrożone w sieci ethereum to ponad 77 tys. BTC.

Po ostatnich spadkach, możemy zauważyć, że wzrost ten lekko wyhamował, ale spowodowane jest to tym, że wiele projektów DeFi straciło od 20 do 50% swojej całkowitej kapitalizacji. Problemem w sieci ethereum jest na tę chwilę również brak skalowalności. Wszystkie transakcje są walidowane na łańcuchu głównym, który może przetworzyć do 15 transakcji na sekundę. Powoduje to, że osoby, które chcą aby ich operacja została zatwierdzona w kolejnym bloku, ustawiają znaczne opłaty za transakcję i te, które mają ustawiony "normalny" poziom opłat muszą długo czekać, aż zostanie ona zatwierdzona, przez co sieć się zapycha.

Powiązane

Interoperacyjność i przejścia między różnymi blockchainami - jak to działa?

Sharding - mechanizm działania i wykorzystanie w sieciach kryptowalut.

» więcej artykułów