theme switch

Fałszywe portfele kryptowalutowe w serwisie Google Play

Jedna z aplikacji imitowała portfel Trezora.

W Google Play - serwisie do pobierania aplikacji na telefony z systemem androida, odkryte zostały w ostatnim czasie dwie aplikacje, które maskowały się jako fałszywe portfele kryptowalutowe. Jak wiemy z najnowszych doniesień od naukowców z firmy ESET, jedna z tych aplikacji podszywała się pod portfel sprzętowy Trezor'a i została zaprojektowana do kradzieży walut cyfrowych od nieświadomych użytkowników. Dobrą wiadomością jest to, że aplikacja nie była w stanie wykraść środków, które użytkownicy przechowywali już na swoich portfelach sprzętowych. Tylko nowe środki, które zostały przelane na adresy generowane przez aplikację były zagrożone.

Od firmy ESET dowiedzieliśmy się również, że na pierwszy rzut oka aplikacja ta wydawała się być godna zaufania. Opisana była jako bezpieczny portfel do przechowywania, wysyłania i odbierania kryptowalut, a miała jedynie możliwość przenoszenia środków na adresy oszustów. Używała nazwy fałszywego programisty, aby podszywać się pod firmę Trezor. Do Google Play przesłana została 1 maja i bardzo szybko znalazła się na drugim miejscu po wyszukaniu słowa kluczowego "trezor". Pierwszą pozycję zajmowała prawdziwa aplikacja. Użytkownikom serwisu reddit, również udało się namierzyć fałszywą aplikację, ale dopiero po dwóch tygodniach od momentu jej wprowadzenia. W tym okresie czasu mogła ona być odpowiedzialna za utratę środków przez wielu mniej doświadczonych użytkowników.

Druga aplikacja podszywała się pod portfel multikryptowalutowy.

Pozwalała ona tworzyć portfele dla 13 różnych walut cyfrowych. Miała za zadanie generować unikalne adresy portfeli dla swoich użytkowników. We rzeczywistości każdemu użytkownikowi zakładającemu nowe konto pojawiały się te same adresy kryptowalutowe, które należały do oszustów. Aplikacja ta była dostępna od 7 lutego do 5 maja i nazywała się CoinWallet.

Obydwie te aplikacje zostały w sumie pobrane ponad tysiąc razy. Po zgłoszeniu do Google swoich wątpliwości przez firmę ESET na następny dzień zniknęły one z serwisu Google Play.

Pamiętaj, aby portfele kryptowalutowe pobierać tylko od zaufanych i sprawdzonych deweloperów, w innym wypadku również możesz paść ofiarą oszustów.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz litecoina możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

Powiązane

W jaki sposób manipuluje się kursem bitcoina?

Kurs bitcoin w trendzie bocznym - analiza cen kryptowalut 13 maja - 20 maja 2018

» więcej artykułów