theme switch

Halving Litecoina – co warto wiedzieć?

Litecoin (LTC) jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut, nazywaną często „cyfrowym srebrem” (w odniesieniu do „cyfrowego złota” jakim określany jest bitcoin). Więcej o samej walucie piszemy w ramach naszej encyklopedii kryptowalut.

Halving jest to proces podczas którego zmniejszona o połowę zostaje liczba litecoinów generowanych w trakcie wydobywania bloków w sieci. Powoduje to, że liczba monet otrzymywanych z każdym blokiem spadnie z 25 do 12,5. Wydarzenie to nastąpi w okolicach 6 sierpnia 2019 roku i ma miejsce co 840,000 wydobytych bloków. Jest to proces cykliczny, który powtarza się regularnie co 4 lata i trwa do momentu, gdy wydobyta zostanie ostatnia moneta litecoina. Do tego czasu dojdzie jeszcze do 31 halvingów. Ostatni raz wspomniane wydarzenie miało miejsce 25 sierpnia 2015 roku, a nagroda za wydobycie bloku dla górników zmalała z 50 do 25 litecoinów.

Warto odpowiedzieć sobie na ważne pytanie - dlaczego dochodzi do tego procesu?

Halving litecoina jest konieczny, aby utrzymać liczbę monet znajdujących się w sieci na określonym poziomie. Maksymalna liczba coinów jaka się w niej znajdzie po wydobyciu przez górników ostatniego litecoina to 84 miliony LTC. Zmniejszanie co cztery lata liczby monet, która zostaje wprowadzona do obiegu nadaje walucie deflacyjnego charakteru, co w raz z upływem czasu powinno zwiększać wzrost jej siły nabywczej.

Na tradycyjnych rynkach finansowych możemy zauważyć zależność, że wraz ze zmniejszeniem podaży danego aktywa obserwowany jest wzrost jego wartości. Nie jest to jednak złota zasada, która tyczy się również kryptowalut. Możemy to zauważyć obserwując jak wyglądał wykres litecoina przed halvingiem w 2015 roku.

wykres ceny litecoin

Na wykresie widzimy, że cena litecoina eksplodowała i osiągnęła szczyt powyżej 8$ na około miesiąc przed tym wydarzeniem. Następnie zaczęła drastycznie spadać osiągając cenę około 2,2$ w dniu halvingu.

Stało się tak, ponieważ entuzjaści litecoina najprawdopodobniej spodziewali się wzrostu ceny i wzmożonego zainteresowania tą kryptowalutą w okresie halvingu. Zaczęli więc jego akumulację z odpowiednim wyprzedzeniem i po osiągnięciu satysfakcjonującego ich profitu sprzedali swoje litecoiny. Mniej doświadczeni inwestorzy poszli w ich ślady w celu ograniczenia strat, co sumarycznie spowodowało drastyczny spadek ceny.

Aktualnie, na cztery miesiące przed halvingiem, obserwujemy stabilny wzrost ceny litecoina. Od grudnia ubiegłego roku kurs wzrósł z 24$ do 88$, w tym ponad 45% wzrost zaliczył tylko w pierwszym tygodniu kwietnia, co było związane z dynamicznym wzrostem ceny bitcoina.

Jeśli cena bitcoina nie poszybuje mocno w dół i nie pociągnie za sobą wszystkich altcoinów, możemy być świadkami powtórki sytuacji z 2015 roku, dlatego też warto się na to odpowiednio przygotować.

Jeśli chcesz szybko i w prosty sposób kupić litecoiny, skorzystaj z tej strony w kantorze kantorbitcoin.pl.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

 

Powiązane

Sieć ethereum po aktualizacji - jak sprawdzają się nowe zmiany?

Giełdy wstrzymują handel na kryptowalucie XRP, cena zalicza kolejny dołek.

» więcej artykułów