theme switch

Handel kryptowalutami - na co powinniśmy uważać?

Jak wiadomo handel kryptowalutami wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zajęć, jeśli chcemy być w nim skuteczni oraz generować zyski. Co więcej ponad połowa osób, która się tym zajmuje regularnie traci swoje środki - nawet jeśli nie korzysta z mechanizmów dźwigni finansowej. Zajmując się handlem walutami cyfrowymi w dłuższych okresach czasu, ze względu na wszechobecne manipulacje oraz bardzo dużą zmienność tych aktywów, praktycznie 90% traderów jest skazana na straty. W jaki sposób możemy jednak zwiększyć swoje szanse na potencjalny zysk minimalizując przy tym ryzyko?

Tworzenie pozycji.

Otwierając nową pozycję na giełdzie, którą za jakiś czas planujemy zamknąć w celu realizacji powinniśmy pamiętać, aby jej wartość nie przekraczała małej części całego kapitału jaki postanowiliśmy zainwestować. Pozwala to zminimalizować wpływ emocji na decyzje jakie podejmujemy oraz ułatwia trzymanie się wcześniej ustalonego planu działania. Handlując krótkoterminowo powinniśmy również rozważyć od razu scenariusz, w którym kurs nie będzie podążał po naszej myśli. Mechanizmem, który nas zabezpieczy w razie straty, są stop-lossy ustawiane na odpowiednim poziomie. Pozwalają nam one na zamknięcie pozycji, jeśli straci ona określony procent swojej wartości, w zależności od tego jak go wykorzystamy. Stop-lossy mogą mieć różne formy - od podstawowych, które aktywujemy podczas jednorazowego spadku o określoną wartość do kroczących, których wartość zmienia się wraz z kursem oraz interwałem czasowym.

Otwierając pozycje długoterminowe, które planujemy trzymać co najmniej kilka miesięcy lub lat dobrą taktyką jest uśrednianie ceny zakupu. Jeśli mamy do wydania na inwestycję 4000 zł, dobrym sposobem jest podzielenie tego np. na 4 tury zakupów po 1000zł, w różnych przedziałach czasowych. Bardzo mało prawdopodobne jest, że w chwili, gdy kupujemy trafimy idealnie w sam dołek wykresu i od tej chwili kurs zacznie tylko rosnąć. Jeśli będziemy uśredniać cenę (najlepiej w dół) pozwoli nam to znacznie zredukować potencjalną stratę w razie dalszych spadków i zmaksymalizować zysk. Warto też ustalić na jakim poziomie będziemy chcieli zamknąć pozycję, jeśli cena danego aktywa będzie szła po naszej myśli (określić punkty wyjścia i progi procentowe).

Podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Wszystkie decyzje jakie podejmujemy powinny być dokładnie przemyślane i nie podejmowane pod wpływem emocji. Pozwoli to uniknąć "podążania za tłumem", który w większości przypadków decyduje źle. Ponadto powinniśmy decydować samodzielnie o tym, w co włożymy nasze środki, a nie bazować na poradach innych osób, a zwłaszcza internetowych "guru". Inwestując krótkoterminowo raczej nie ma konieczności analizy fundamentalnej każdego projektu, który nas zainteresuje. Lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na podstawowej analizie technicznej oraz zbliżających się wydarzeniach jakie są związane z danym projektem i sentymentem panującym na rynku. Przy długoterminowej inwestycji warto jest pozyskać wszystkie możliwe informacje, jakie są dostępne o konkretnej kryptowalucie i samemu ocenić czy ma ona szansę przetrwać oraz czy jest przyszłościowa.

Unikanie grup sygnałowych i schematów pump and dump.

Grupy te mają to do siebie, że zarabiają na nich w znacznej mierze tylko ich twórcy. Za dostęp do treści, jakie są w nich publikowane zazwyczaj musimy wnieść jednorazową lub "abonamentową" opłatę, a w zamian otrzymujemy predykcje projektów kryptowalutowych, na których ich zdaniem możemy zarobić. Osoby te zazwyczaj same nawet nie otwierają pozycji, które radzą innym, a ich dochód opiera się na pobieraniu opłat od osób będących w grupie. Zjawisko to przypomina trochę kupowanie "pewniaków" w bukmacherce. Niestety nikt nie jest w posiadaniu kryształowej kuli i nawet Legia Warszawa jest w stanie zremisować z Realem Madryt.

Podobnie wygląda sytuacja w schematach pump and dump. Dostęp do grup, które się tym zajmują jest zazwyczaj darmowy, ponieważ chcą one zebrać jak największą ilość osób, które wezmą udział w sztucznym napompowaniu kursu danego projektu. Zazwyczaj na cel obierają one sobie kryptowaluty o małej kapitalizacji rynkowej, ponieważ można nimi łatwiej manipulować. Działają one w ten sposób, że osoby zarządzające tą grupą, najpierw nabywają jakąś kryptowalutę, a następnie dopiero informują pozostałych członków grupy, żeby wszyscy razem, o określonej godzinie zaczęli windować jej kurs (aby ich do tego przekonać, używają argumentów, że osoby nie będące członkami grupy, widząc że dany projekt rośnie również zaczną go kupować i to wywinduje kurs jeszcze bardziej). Niestety w większości przypadków kończy się to tak, że twórcy grupy, po zawyżonej cenie sprzedają swoje aktywa nieświadomym użytkownikom własnej grupy, którzy pomogli im wywindować cenę. Zyskuje tylko nieliczna grupa osób, która jako pierwsza wyzbyła się swoich monet. Pozostali zostają z "torbami" kryptowaluty, której cena osiągnęła początkową cenę lub spadła poniżej jej.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Bahrain rozważa wprowadzenie obligacji opartych o kryptowaluty

KantorBitcoin uruchamia kantor w Republice Południowej Afryki

» więcej artykułów