theme switch

Historyczne wzrosty kursu ethera - co za nimi stoi?

W ostatnich dniach mogliśmy zauważyć, że rynek kryptowalut zanotował dynamiczny wzrost, po którym nastąpiła mała korekta. Podczas tych wzrostów doszło do dość nietypowej sytuacji, w której kurs ethera zanotował trzynaście razy z rzędu zielone świecie wzrostowe na dobowym interwale czasowym. W przypadku bitcoina było ich tylko dziesięć, a odbicie to spowodowało, że kurs ethera wzrósł o ponad 1000 dolarów, co w ujęciu procentowym dało ponad 40% zysku dla inwestorów.

Kurs ethera w parze do dolara (ETH/USD).

Od czasu załamania się kursu bitcoina w maju tego roku było to pierwsze tak znaczne odbicie na rynku kryptowalut. Podczas odbicia kurs przekroczył linię oporu na poziomie 100-MA (średnia krocząca ze 100 ostatnich dni) i zbliżył się do 200-MA (średnia krocząca z dwustu ostatnich dni) w okolicach której nastąpiła korekta i spadki. Mimo, że wzrosty te wyglądają dość obiecująco to do czasu, aż kurs bitcoina nie przebije na tygodniowym interwale czasowym linii EMA-21 (ekspotencjalna średnia krocząca z 21 okresów), a następnie nie utrzyma jej jako wsparcia (poziom około 46 tys. dolarów) to nie możemy jeszcze mówić o powrocie rynku byka.

Hardfork w sieci ethereum

Odbicie kursu bitcoina pociągnęło za sobą wszystkie altcoiny, które również sporo urosły. W przypadku ethera duże znaczenie miał również zbliżający się hardfork o nazwie London, który spowoduje min. wdrożenie aktualizacji EIP-1559. Z tego względu udało się etherowi zanotować trzynastodniową passę, w których dzień po dniu konsekwentnie zielone świecie zamykały się coraz wyżej. Ma ona za zadanie wprowadzić ulepszenia, które są pierwszym etapem na drodze do poprawienia skalowalności. Jedną z nich będzie ustalenie rynkowego kursu opłat za przesyłanie transakcji, co uniemożliwi drastyczne zawyżanie opłat w celu sprawnego przeprowadzenia transakcji i żaden z użytkowników nie będzie mógł zostać “faworyzowany” przez górników, którzy chętniej wybierają transakcje z dużymi opłatami w pierwszej kolejności. Druga zmiana będzie polegała na tym, że większość opłat transakcyjnych zostanie spalana. Ma to za zadanie w przyszłości zrównoważyć inflację tokenu ze względu na to, że będzie on generowany z każdym blokiem, aby zachęcić użytkowników do stakingu (a więc nagradzać osoby posiadające ethery), celem zwiększenia bezpieczeństwa w sieci. Zgodnie ze wstępnymi symulacjami wdrożenie aktualizacji EIP-1559 spowodowałoby w ciągu roku zmniejszenie podaży o ponad 70%. Dodatkowo spora część etherów trafia również do kontraktu depozytowego w wersji 2.0, co powoduje ich zamrożenie aż do czasu ukończenia prac nad tą wersją.

Powiązane

Inwestorzy nie docenili Bitcoin Gold

Większa ilość bitcoinów jest tokenizowana na ethereum, niż wydobywana przez górników.

» więcej artykułów