theme switch

Jak przebiega wymiana kryptowalut na PLN?

Kiedy kurs kryptowalut wzrasta, jest to dobry moment, by wymienić swoje krypto na PLN i dużo na tym zyskać. Jak jednak wygląda cały ten proces? Jakie są możliwości? I co równie ważne – która z nich jest najlepsza? 

Gdzie można wymienić kryptowaluty na PLN?

Wymiana bitcoina na PLN, a także innych kryptowalut, może przebiegać na kilka sposobów: 

  • na giełdzie,
  • w kantorze,
  • poprzez bitomat,
  • a ramach prywatnych transakcji. 

Do najczęściej wybieranych opcji należą dwie pierwsze z wymienionych. Dzieje się tak dlatego, że bitomatów jest w Polsce stosunkowo mało, a tym samym nie jest to najwygodniejszy sposób wymiany kryptowalut na pieniądze. Z kolei jeśli chodzi o prywatne transakcje między właścicielem krypto a osobą, która chce ją kupić, sposób ten jest uważany za mniej bezpieczny niż pozostałe alternatywy

Jak przebiega wymiana kryptowalut na giełdzie i czy w ogóle jest możliwa?

Większość giełd nie oferuje możliwości sprzedaży kryptowalut, a jedynie pozwala wymieniać je na inne krypto. Dzieje się tak z tego powodu, że obrót z udziałem PLN oznacza też wymóg spełnienia dodatkowych warunków narzuconych przez przepisy. 

Nie oznacza to jednak, że wymiana bitcoina na PLN nie będzie możliwa w ramach żadnej giełdy. Niektóre z nich – w tym np. Zonda (dawny Bitday) albo Binance rzeczywiście na to pozwalają. 

Żeby wymiana kryptowaluty na pieniądze była możliwa, najpierw trzeba zarejestrować konto na giełdzie, przelać krypto na portfel do niej przypisany, a następnie dokonać wymiany. W tym celu należy wybrać odpowiednie waluty (tj. kryptowalutę i walutę fiducjarną, za którą ma zostać sprzedana) – np. BTC/ PLN. Potem wystarczy już tylko wystawić ofertę na aukcji i wypłacić uzyskane środki na konto bankowe. 

Jak przebiega wymiana kryptowalut na PLN w kantorze?

Drugi sposób na wymianę kryptowaluty na złotówki to skorzystanie z kantoru. I w tym przypadku procedura jest naprawdę prosta i sprowadza się do zaledwie kilku kroków. W przypadku KantorBitcoin.pl będzie to:

  1. Wybranie w górnym menu opcji „bitcoin – kupno/sprzedaż”.
  2. W formularzu automatycznie zostanie zaznaczona opcja „chcę kupić bitcoiny”. Należy więc zmienić ją na opcję „chcę sprzedać bitcoiny”, a następnie wpisać kwotę BTC do sprzedaży, by zobaczyć, jaka wartość odpowiada jej w PLN. 
  3. Wybranie rodzaju wypłaty – na konto bankowe lub przekazem pocztowym.
  4. Potem pozostaje już tylko zaakceptowanie regulaminu i kliknięcie „sprzedaj bitcoin”. 

Wymiana kryptowaluty na PLN a podatek

Wymiana bitcoina na PLN pociąga za sobą podatek wysokości 19% podstawy. Ta sama zasada obowiązuję zresztą w przypadku innych kryptowalut. Uznaje się bowiem, że tego rodzaju transakcja wiąże się z uzyskaniem przychodu. 

Co ważne, podatku nie płaci się każdorazowo przy poszczególnych transakcjach sprzedaży. Wystarczy zrobić to raz w roku, po wypełnieniu PIT-38 uwzględniającego wszystkie sprzedaże kryptowalut. 

Powiązane

Czym są instrumenty pochodne? - Kryzys finansowy w latach 2007-2009.

Podatek od kryptowalut 2019 – co zmienią nowe przepisy?

» więcej artykułów