theme switch

Kontrakty terminowe na bitcoinie - czym są?

Kontrakty terminowe (ang. futures contracts) są umową kupna/sprzedaży co najmniej dwóch stron, które umawiają się na konkretny termin sfinalizowania transakcji w przyszłości, po określonej cenie. Po zawarciu kontraktu obydwie strony muszą kupować i sprzedawać dane aktywo po określonej cenie niezależnie od rzeczywistej ceny rynkowej, która jest w dniu zawarcia umowy. Celem tej umowy nie musi być chęć maksymalizacji zysku. Może służyć jako narzędzie stosowane do zarządzania ryzykiem, które bardzo często wykorzystuje się na tradycyjnych rynkach finansowych, w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem zmiany cen aktywów. Ich wartość jest negocjowana na specjalnych giełdach, które pośredniczą w finalizowaniu tego typu transakcji.

Jak działają kontrakty terminowe?

Podobnie jak w przypadku wykorzystania dźwigni finansowej, o której możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule, możemy otworzyć dwa typy pozycji - długą (ang. long) oraz krótką (ang. short). Pozycja długa oznacza, że zgadzamy się na zakup określonego aktywa po ustalonej cenie w dniu wygaśnięcia terminu. Pozycja krótka oznacza, że sprzedajemy dane aktywo w dniu wygaśnięcia kontraktu po narzuconej cenie, na którą wcześniej się zgodziliśmy.

Wyobraź sobie, że prowadzisz dużą firmę transportową i chcesz się zabezpieczyć przed rosnącymi cenami paliwa poprzez zawarcie kontraktu terminowego. Umawiasz się z dostawcą, że będziesz kupował od niego przez najbliższe 3 miesiące paliwo po 6zł za litr. Jeśli w tym okresie cena wzrośnie np. do 10zł to uda Ci się zaoszczędzić 40% pieniędzy, które musiałbyś wydać ze względu na wzrastającą cenę surowca. Jeśli jednak cena spadnie do 4 lub 5zł to okaże się, że przed okres kontraktu przepłacałeś 10-20% ceny i straciłeś na tym część zainwestowanych środków. Dostawcy często zgadzają się na kontrakty po aktualnych cenach, ponieważ nawet jeśli cena trochę urośnie to mają zapewniony stały rynek zbytu.

Kontrakty terminowe na bitcoinie.

W przypadku kontraktów terminowych na bitcoinie umowa oparta jest bezpośrednio na ich cenie. Jedna z osób będzie przewidywała spadek od aktualnej ceny (pozycja krótka), a druga wzrosty (pozycja długa). Powoduje to, że rynek jeszcze bardziej jest podatny na spekulację, a co się z tym wiąże potencjalne manipulacje. O tym jak manipuluje się ceną bitcoina możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Kontrakty te pozwalają również manipulować ceną bitcoina bez konieczności posiadania go. Fakt, że nie trzeba posiadać bitcoina, aby utworzyć kontrakt terminowy poszerza również grono osób, które mogłoby być nim zainteresowane, a nie zna się części technicznej tego zagadnienia oraz sposobu ich bezpiecznego przechowywania. Rozwiązanie to ma dwie ważne zalety.

  • Podczas, gdy kryptowaluty oraz sam bitcoin nie są objęte żadnymi większymi regulacjami to giełdy z kontraktami już tak. Pozwala to na przystąpienie do rynku osób, które obawiały się braku regulacji oraz inwestorów instytucjonalnych.
  • W obszarach gdzie rządy "zakazują" korzystania z bitcoina nadal możliwe jest wykorzystywanie kontraktów terminowych, co pozwala inwestorom spekulować na jego cenie.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Analiza kursu bitcoina - czy będzie kontynuował trend wzrostowy?

Rosja wskazała miasto do pilotażowych wdrożeń projektów kryptowalutowych

» więcej artykułów