Co spowodowało korektę kursu bitcoina? Czy czekają nas dalsze spadki?
W ostatnich dniach mogliśmy zauważyć, że kurs bitcoina zanotował dość intensywne spadki. Od szczytu, który ustanowił na poziomie około 58 tys. dolarów (216 tys. PLN) jego cena spadła o ponad 23%. Mimo ostatnich spadków linia trendu wzrostowego nie została przełamana, a kurs bitcoina zbliżył się do wsparcia w okolicach 42 tys. dolarów (157 tys. PLN), które stanowiło lokalny szczyt przed poprzednią korektą w styczniu bieżącego roku. Jest to druga znaczna korekta w tym cyklu, której wartość przekroczyła ponad 20%. Jeśli historia może być wyznacznikiem, to możemy stwierdzić, że korekty te nie są niczym nadzwyczajnym i w poprzednich cyklach było ich co najmniej kilka zanim doszło do definitywnego końca hossy.
Kurs bitcoina w parze do dolara na jednodniowym interwale czasowym (BTC/USD).
Aktualnie bitcoin oscyluje w okolicach 46 tys. dolara (172 tys. dolarów), a do odbicia doszło po informacji mówiącej nam, że kolejni miliarderzy powiększają swoje portfolio o ten składnik aktywów. Jednym z nich jest Kevin O’Leary, który jeszcze niedawno nazywał bitcoina "bezużytecznym śmieciem", a w ostatnim z wywiadów przyznał, że przyzwyczaił się do zmienności jakie niesie ze sobą ta kryptowaluta i stanowi ona wraz z etherem 3% jego portfolio. Dodał również, że rozważa on inwestycję w infrastrukturę, która będzie zajmowała się kopaniem bitcoinów.
Opłaty za wykorzystanie sieci bitcoina
Przy bieżących cenach, jeśli chcemy by nasza transakcja przeszła w najbliższym bloku musimy zapłacić około 16 dolarów za przesył bitcoina. Podczas gdy kurs zbliżał się do 60 tys. dolarów, wartość ta wynosiła około 32 dolarów, co sumarycznie i tak było niższą kwotą, niż opłaty które mogliśmy zaobserwować podczas szczuty hossy w 2017 roku. Podczas samego szczytu poprzedniej "bańki" opłata za przesłanie bitcoina z kolejnym blokiem przekraczała poziom 50 dolarów!
Wykres zmienności opłat za wykorzystanie sieci bitcoina na przestrzeni ostatnich lat.
Wskaźnik MVRV - czym jest?
Jest to wskaźnik który pokazuje nam różnicę między kapitalizacją rynkową bitcoina, a jego wartością zrealizowaną. Wartość zrealizowana jest to kapitalizacja policzona na podstawie tego, kiedy dany bitcoin był ostatnio przetransferowany i po jakiej cenie, a następnie sumuje te wartości dla każdego z nich i przyjmuje średnią wartość. Jeśli wartość rynkowa przesuwa się skrajnie wysoko powyżej wartości zrealizowanej historycznie etap ten był szczytem hossy dla bitcoina.
Wskaźnik MVRV
Z-score jest to odchylenie standardowe, które wyciąga skrajności w danych między wartością rynkową a wartością zrealizowaną.
Jak możemy zauważyć wartość tego wskaźnika jest na dość wysokim poziomie, jednak do szczytów które miały miejsce podczas poprzednich baniek jeszcze daleka droga. Aktualnie wartość Z-Score wynosi około 5, a podczas szczytu hossy w 2013 i 2017 roku oscylowała ona między 8 a 10 punktami.