Kryptowaluty dla początkujących - jak zacząć?
Poradnik ten został stworzony z myślą o osobach, które dopiero planują zacząć swoją przygodę z kryptowalutami. Przedstawimy w nim podstawowe pojęcia związane z branżą walut cyfrowych oraz wyjaśniamy wszystkie zagadnienia będące w kręgu zainteresowań osoby początkującej.
Wiele tematów, o których będzie mowa poruszaliśmy już w innych naszych poradnikach, dlatego aby nie wydłużać artykułu będą pojawiały się do nich odnośniki. Są one bardziej szczegółowe i lepiej pozwolą na dogłębne zrozumienie określonych zagadnień.
Czym jest kryptowaluta?
Jest to rodzaj zasobu cyfrowego, który może funkcjonować jako waluta oparta na systemach kryptograficznych. Systemy te mogą przypominać bankowość internetową, ale nie posiadają centralnego organu, który nią zarządza. Są one oparte na technologii blockchain, której zadaniem jest przechowywanie informacji o saldach i numerach kont użytkowników oraz uwierzytelnianie i weryfikowanie poprawności transakcji.
Po stworzeniu własnego portfela możesz dokonywać transakcji podobnie jak korzystając z banku - poprzez wpisanie adresu konta odbiorcy i ustaleniu kwoty jaką chcesz mu przesłać. Aby umiejętnie korzystać z tej technologii nie trzeba znać detali technicznych na których się ona opiera, ani skomplikowanych formuł jakie nią rządzą. Wskazuje to na kolejne podobieństwo do bankowości internetowej.
Czym jest bitcoin i jak działa blockchain?
Bitcoin to to pierwsza kryptowaluta jaka kiedykolwiek powstała. Sieć blockchain tej waluty cyfrowej została uruchomiona 3 stycznia 2009 roku. Wtedy też jego twórca działający pod pseudonimem Satoshi Nakamoto wydobył jej pierwszy blok.
Sieć bitcoina jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie posiada centralnego serwera który ją utrzymuje. Jest rozproszona między wszystkich użytkowników, którzy zajmują się sprawdzaniem poprawności i weryfikacją transakcji. W zamian za wykonywanie tej pracy otrzymują bitcoiny - jest to tak zwane górnictwo w świecie kryptowalut. W sieci zapisane są również numery kont zwane "adresami publicznymi", które powiązane są z saldami określonych użytkowników.
Warto dodać, że transakcje wykonywane przy pomocy bitcoina nie są całkowicie anonimowe. Możemy w każdej chwili sprawdzić między jakimi adresami i kiedy przetransferowane zostały określone środki. Nie wiadomo jednak kto jest właścicielem danego adresu, ponieważ utworzenie nowego portfela z osobnym adresem nie wymaga żadnej weryfikacji, a jedna osoba może posiadać ich nawet kilkadziesiąt.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, lub chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat aspektów technicznych jakie rządzą kryptowalutami zalecamy zapoznanie się z naszą autorską książką "Kryptowaluty od zera", która dostępna jest między innymi na stronie wydawcy, zaczytani.pl oraz wielu innych, dużych księgarniach internetowych.
Czym różnią się kryptowaluty od pieniądza fiducjarnego?
Waluty fiducjarne jak np. złotówka lub dolar są kontrolowane przez banki centralne i określone państwa. Są to legalnie uznane środki płatnicze, których możemy używać praktycznie na całym świecie. Bitcoin nie ma centralnego emitenta, który zarządza jego dystrybucją oraz nie jest uznany jako prawny środek płatniczy (nie zapłacimy nim podatków).
Kryptowaluty są bardziej rozpoznawalne jako cyfrowe środki wymiany, a nie jako prawdziwe waluty. Bitcoin'a wyróżnia również fakt, że ma on deflacyjny charakter. Z czasem ilość bitcoinów trafiających do sieci jest coraz mniejsza, a maksymalna ilość jaka kiedykolwiek będzie mogła być w obrocie to 21 milionów. Pieniądze fiducjarne można (przynajmniej teoretycznie) drukować w nieskończoność co powoduje ich utratę wartości znaną jako inflację.
Więcej na temat deflacji w kryptowalutach wyjaśnialiśmy na przykładzie litecoina w tym artykule. - Jest to identyczny mechanizm w porównaniu do tego jaki posiada bitcoin.
Co możemy kupować za pomocą kryptowalut?
Kryptowaluty mogą być wykorzystane jako środek płatniczy za dowolny towar lub usługę, jeśli usługodawca zaakceptuje ten środek płatniczy. Warto jednak dodać, że według aktualnie panującego prawa (na rok 2019), każdą transakcję podczas której wymieniamy kryptowalutę na inne dobro materialne lub usługę należałoby uwzględnić w rozliczeniu rocznym. Nawet jeśli przedmiotem transakcji byłaby puszka coca-coli o wartości 3zł.
Waluty cyfrowe umożliwiają jednak przesłanie każdej sumy pieniężnej sprawnie i niskim kosztem, lub praktycznie za darmo (w zależności od kryptowaluty, którą wykorzystamy) w dowolne miejsce na świecie. Nie potrzebujemy do tego żadnych pośredników, którym musimy zaufać i pobraliby prowizję za wykonanie tej czynności.
Czy kryptowaluty są legalne?
Tak, aktualnie nie ma żadnego prawa, które zakazywałoby ich posiadania. Wszystkie sposoby ich wykorzystania, które nie łamią powszechnie obowiązującego prawa są legalne również w przypadku walut cyfrowych.
Czy kryptowaluty są opodatkowane?
Tak, bardziej szczegółowo wyjaśnialiśmy to w dwóch artykułach o tej tematyce.
Pierwszy z nich - dotyczący nowych przepisów.
Drugi - dotyczący podatku PCC w 2019 roku.
Co jeśli stracę klucze prywatne do swojego portfela lub zostanę zhakowany?
Jeśli stracisz klucz prywatny i hasło mnemoniczne do swojego portfela to nie ma możliwości odzyskania środków, które się na nim znajdowały. Jeśli strata wystąpiła w skutek zhackowania giełdy, na której znajdowały się Twoje środki warto zgłosić się do obsługi w celu wyjaśnienia sytuacji - giełdy często zwracają pieniądze, aby nie odstraszyć od siebie użytkowników.
Jak kupić/sprzedać swoje pierwsze kryptowaluty?
Możesz tego dokonać korzystając z naszego kantoru - jeśli pierwszy raz kupujesz bitcoina lub inną kryptowalutę warto zadbać o odpowiedni portfel, w którym możesz je bezpiecznie przechowywać.
Jeśli chcesz się dowiedzieć ze szczegółami jak zakupić pierwsze bitcoiny za pomocą naszego kantoru polecamy Ci ten poradnik.
O tym jak utworzyć swój pierwszy portfel bitcoinowy pisaliśmy ze szczegółami w tym poradniku.
Jeśli interesuje Cię kryptowaluta monero warto przeczytać ten poradnik.
Gdybyś chciał natomiast wpłacić swoje kryptowaluty bezpośrednio na giełdę, polecamy zapoznać się z tym poradnikiem.