theme switch

Kryptowaluty w Portugalii całkowicie zwolnione z opodatkowania.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym obwieszczeniu ze strony Portugalskiego rządu, kryptowaluty zostaną całkowicie zwolnione z podatków. Oznacza to, że obywatele Portugalii nie będą musieli płacić podatku dochodowego od zysków, ani VAT'u za kupowanie oraz sprzedawanie swoich walut cyfrowych. Jak donoszą tamtejsze media, zostało to ogłoszone w odpowiedzi na zapytanie jednej z firm, która zajmuje się wydobywaniem bitcoinów. W obwieszczeniu możemy przeczytać również, że zwolnione z podatku będą tylko osoby, które nie są "profesjonalnymi handlarzami" i handel przy pomocy kryptowalut nie jest ich jedyną profesją.

Wymiana kryptowaluty na prawdziwą walutę stanowi świadczenie usług na żądanie i jest zwolnione z podatku VAT.

Wcześniejsza ustawa zakładała, że handel kryptowalutami nie będzie uznany jako zdarzenie podatkowe, ale firmy, które się tym zajmują będą musiały uregulować podatek od zysków kapitałowych. Podatek ten wynosił od 28% do 35%.

Jak wygląda sytuacja w innych krajach Europy?

Aktualnie oprócz Portugalii z podatku dochodowego od zysków (po odpowiednim okresie, który musi minąć od daty kupna kryptowalut) zwolnienie możemy uzyskać także w innych krajach europejskich takich jak np. Niemcy, Belgia, Austria. Okres przez który musimy przetrzymać nasze waluty cyfrowe zanim je sprzedamy wynosi około roku.

W Polsce według aktualnie obowiązujących przepisów transakcje wymiany kryptowalut na inne są zwolnione z podatku PCC. Cały czas jednak obowiązuje nas płacenie podatku dochodowego po przejściu z kryptowalut do walut fiducjarnych. Jego wysokość w zależności od wygenerowanego zysku wynosi 18% lub 32%.

Jako ciekawostkę warto dodać, że jeśli ktoś w rodzinie, chociażby babcia lub dziadek mieli kiedykolwiek Portugalskie obywatelstwo to również możemy się o nie ubiegać. :)

Całość dokumentu opublikowanego przez Portugalskie władze.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Powiązane

Akumulacja bitcoina wśród inwestorów nadal trwa.

Banki w Singapurze podobnie jak w Polsce

» więcej artykułów