theme switch

Kurs bitcoin w 2018 roku spadł o 80% - co przyniesie rok 2019?

Rok 2018 witaliśmy w świetnych nastrojach, świeżo po tym jak kurs bitcoin osiągnął najwyższą wartość w historii, przekraczając 19500 USD. W kantorze kantorbitcoin.pl cena za bitcoina zbliżała się do granicy 70000 PLN. Po dwunastu miesiącach euforia kryptowalutowa dawno minęła, a kurs bitcoin zaliczył spadek o około 80% od szczytu.

Kurs bitcoin w roku 2018 BTC /USD Kurs bitcoin w roku 2018 BTC /USD

Co przyniesie rok 2019? Czy nastąpi zmiana trendu spadkowego obowiązujacego przez niemal cały odchodzący rok? Czy warto teraz kupić bitcoiny?

Bakkt

W pierwszym kwartale 2019 zapowiadany jest start Bakkt, czyli rynku handlu instrumentami pochodnymi opartymi o kryptowaluty, który będzie zarządzany przez ICE, czyli spółkę matkę dla NYSE (nowojorskiej giełdy New York Stock Exchange).  W odróżnieniu od uruchomionych jeszcze w 2017 rynków CBOE i CME, które mają marginalny wpływ na całość rynku kryptowalut, z Bakkt wiązane są olbrzymie nadzieje. W odróżnieniu od wcześniejszych rynków, które kontrakty BTC rozliczały w walutach tradycyjnych, Bakkt będzie faktycznie pracował na bitcoinach, co będzie miało wprost przełożenie na obieg bitcoinów i popyt na nie, co wprost skutkować będzie zmianą ceny. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie będzie rzeczywiste zainteresowanie ofertą Bakkt przez inwestorów amerykańskich.

ETF

ETF, czyli Exchange-traded fund - mówimy tu o funduszach inwestycyjnych, które inwestują w projekty kryptowalutowe. Od dwóch lat amerykańska SEC (US Securities and Exchange Commission - odpowiednik polskiej KNF) nie wyraża zgody na działalność tego typu funduszy na rynku amerykańskim. I w zasadzie nie wiadomo czy i kiedy zgoda na taką działalność zostanie wydana - może być to kwestia tygodni, a może lat, gdyż argumenty powstrzymujące SEC przed wyrażeniem zgody na działalność funduszy kryptowalutowych są tak ogólne, że ciężko nawet określić, kiedy przestaną przeszkadzać komisarzom. W zasadzie wszystko wydaje się kwestią czasu, większej adopcji kryptowalut w realnym świecie i "oswojenia się" tradycyjnego rynku z branżą i specyfiką kryptowalut.

Jedno jest pewne - pierwsza pozytywna decyzja w sprawie ETF automatycznie pociągnie za sobą kolejne wnioski funduszy, a w konsekwencji może ponadprzeciętnie wpłynąć na popyt na bitcoiny oraz wprost się przełożyć na gwałtowny wzrost kursu bitcoin.

Pytanie tylko, czy nastąpi to już w roku 2019?

Przemysł

We wszystkich prognozach na przyszłość należy pamiętać, że pomimo, iż 2018 nie był rokiem byków, to jednak wcześniejszy rok 2017 był okresem, w którym rozpoczęła działalność olbrzymia liczba projektów kryptowalutowych. W 2018, pomimo, że głośno było o kilku spektakularnych upadkach ICO, wiele z projektów w większym lub mniejszym stopniu się rozwinęło i zaczeło wchodzić na rynek ze swoimi produktami. Te firmy nie znikną nagle tylko dlatego, że kurs bitcoina jest niższy niż wcześniej, będą dążyły do coraz większej adopcji ich produktów.

Jest kwestią czasu więc kiedy kryptowaluty z narzędzia spekulacyjnego staną się po prostu środkami codziennego użytku. Wtedy możemy spodziewać się właściwego wzrostu wartości tych z nich, które okażą się najbardziej użyteczne.

 

 

Powiązane

Handel kryptowalutami - na co powinniśmy uważać?

Tunezyjska kryptowaluta będzie mieć pokrycie w pieniądzu fiducjarnym.

» więcej artykułów