theme switch

18 000 USD za bitcoina - kurs bitcoin bije kolejny rekord

Kurs bitcoina zaczyna nas przyzwyczajać do cotygodniowych rekordów - 1 bitcoin na chwilę pisania tego artykułu już przekracza 18300 USD co jest nowym rekordem wszechczasów. W tej chwili wszyscy zadają sobie pytanie, czy granica 20000 "pęknie" przed świętami? Czy w pierwszym kwartale 2018 doczekamy się w Polsce ceny 100000 zł za bitcoina?

W ciągu roku cena bitcoina wzrosła o ponad 1000%, a w ciągu ostatnich 2 miesięcy kurs BTC urósł o ponad 8000 USD. Nigdy w historii nie było aktywa, którego wycena rosłaby tak szybko jak kryptowaluty w roku 2017.

Kurs bitcoin wzrost ceny 1 BTC Rys. Kurs bitcoin bije w ostatnich tygodniach kolejne rekordy wyceny - aktualnie przebił już 18000 USD

Handel bitcoinem stanowi aktualnie ok 54% całości obrotu generowanego na rynku kryptowalut, co jest wartością raczej stabilną w ostatnich kilkunastu tygodniach.

Tradycyjną walutą, która najczęściej uczestniczy w transakcjach BTC jest japoński Yen - na parze BTC/JPY generowane jest 40% obrotu bitcoinem. Na drugim miejscu jest amerykański dolar, którego udział w handlu, po wprowadzeniu kontraktów terminowych na BTC, wzrósł do 33%. W pierwszej piątce walut generujących największy obrót w handlu BTC jest także Euro, południowokoreański Won oraz Tether USD.

Niezależnie od wyceny bitcoin, znaczne wzrosty w ostatnich dniach odnotowały także inne główne kryptowaluty, w tym Ethereum, Ripple, a kilka dni wcześniej Litecoin oraz Dash. Warto wspomnieć, że jedynie w 2017 roku wycena Litecoin wzrosła już o ponad 10000% (!), czemu na pewno sprzyja utrzymanie niskich opłat transakcyjnych i szybkości zatwierdzania transakcji, co na dzień dzisiejszy jest olbrzymią bolączką Bitcoina.

Większość analityków rynkowych przewiduje dalsze wzrosty wyceny Bitcoin i głównych kryptowalut w roku 2018 - czy będą one nadal postępować w tak szaleńczym tempie jak w ostatnich miesiącach? Zobaczymy - naszym zdaniem przydałaby się lekka stabilizacja rynku, jednak ogłoszone plany włączenia kontraktów na BTC przez kolejne giełdy w tym Nasdaq, oraz giełdy w Japonii i Rosji z pewnością będą stanowiły doskonały pretekst do gwałtownych zmian kursu bitcoin.

Jak zawsze zalecamy dużą ostrożność w inwestowaniu w kryptowaluty.

Powiązane

FED podnosi stopy procentowe - kurs bitcoina szybuje w dół

Spadek ceny bitcoina o 3000$ w kilka godzin - co go spowodowało?

» więcej artykułów