theme switch

Kurs bitcoina - jak go przewidzieć i co na niego wpływa?

Kurs bitcoina w tym roku notuje bardzo trudny dla siebie okres. W ciągu ostatnich miesięcy zanotował on spadek rzędu 80% i spadł do poziomów, które ostatni raz notowane były w 2017 roku. O ile pierwszy kwartał 2022 roku nie był aż taki zły, gdyż bitcoin na koniec marca utrzymywał się w okolicach 45 tys. dolarów o tyle pozostałe miesiące były wyjątkowo trudne. Od kwietnia, gdy w USA rozpoczęto cykl podwyżek stóp procentowych tamtejsze rynki finansowe zaczęły notować ogromny odpływ kapitału, co również odbiło się na skorelowanym z nimi rynkiem kryptowalut.

Czy możemy przewidzieć jak zachowa się kurs bitcoina?

Jest to niezmiernie trudne oraz żadne z narzędzi nie daje nam stuprocentowej gwarancji, ale z pewnością możemy się nimi w pewnym stopniu posiłkować podejmując swoje decyzje inwestycyjne. W przypadku altcoinów natomiast sytuacja wygląda tak, że w większości podążają one za bitcoinem.

Ocena sytuacji makroekonomicznej

Jak wiadomo rynek kryptowalut jest w sporym stopniu skorelowany z największymi amerykańskimi indeksami giełdowymi. Aktualnie możemy obserwować gwałtowne spadki jakie mają tam miejsce związane z zacieśnianiem polityki monetarnej w kraju. Aby walczyć z szalejącą inflacją większość państw podnosi stopy procentowe co powoduje odpływ kapitału z ryzykownych rynków finansowych za jakie uważana jest tradycyjna giełda, a także kryptowaluty. W takich sytuacjach zazwyczaj możemy obserwować również, że umacnia się wartość dolara oraz obligacji skarbowych. Analizując sytuację makroekonomiczną możemy mieć z grubsza zarys tego jak będzie zachowywał się kurs bitcoina. Jeśli inflacja spadłaby do tzw. "celu inflacyjnego" jaki zakładają banki centralne, to cykl podwyżek stóp procentowych zakończy się, a na rynki finansowe powróci kapitał co może być katalizatorem do kolejnej hossy.

Analiza techniczna - kurs bitcoina

Analiza techniczna zazwyczaj wykorzystywana jest przez spekulantów starających się korzystać z jak najszerszej gammy narzędzi, które nakierują ich na to, w którym kierunku będzie podążał kurs bitcoina. Zazwyczaj są to osoby zajmujące się day-tradingiem, czyli regularnym handlem aktywami mającym na celu maksymalizację zysku. Poza standardową analizą ruchów cenowych i wolumenów na określonym interwale czasowym analizują także szeroką gammę innych wskaźników, które nakierują ich a dalsze działanie. Więcej na temat wskaźników do analizy technicznej możesz przeczytać w tym artykule.

Analiza on-chain

Analiza danych on-chain jest to metoda wykorzystująca dane z otwartej księgi blockchaina, która służy do określania nastrojów rynkowych wśród inwestorów. Obejmuje ona przegląd wszystkich transakcji i sald użytkowników w sieci i tego jakie decyzje podejmują w określonym przedziale czasowym. Transakcje on-chain, są to transakcje, które występują w łańcuchu bloków i znajdują swoje odzwierciedlenie w rozproszonej księdze bitocina. Zostały one uwierzytelnione i zweryfikowane przez walidatorów, a następnie trafiły do docelowego odbiorcy. Więcej na temat analizy on-chain możesz przeczytać w tym artykule.

 

Powiązane

Podatek od bitcoin wg Ministerstwa Finansów - najnowsze wytyczne

Jakie są najpopularniejsze zagrożenia spotykane w świecie kryptowalut?

» więcej artykułów