theme switch

Kurs bitcoina poniżej 8 tys. dolarów, rynki finansowe notują rekordowe spadki.

W ostatnich dniach sytuacja na świecie jest bardzo dynamiczna. Głównym czynnikiem wywołującym załamania na rynkach finansowych jest epidemia koronawirusa oraz zamieszki na terenie Turcji oraz Iranu. Tylko we Włoszech stwierdzono już ponad 7 tys. zdiagnozowanych przypadków, a ponad 360 osób zmarło na skutek zakażenia wirusem. Punktem kulminacyjnym w dniu dzisiejszym było wypowiedzenie wojny cenowej przez Arabię Saudyjską wobec Rosji. Nie doszli oni do porozumienia na szczycie OPEC+, na którym obradowano w tematyce dalszego wydobycia tego surowca. W ciągu jednego dnia cena poszybowała w dół aż o 30%, dochodząc prawie do rekordowo niskich poziomów w okolicy 32 dolarów za baryłkę. Nieciekawe sytuacja wygląda również na innych rynkach finansowych. Indeksy finansowe takie jak polski WIG20 czy amerykański Dow Jones również notują ciągłe - coraz większe spadki.

Kurs bitcoina BTC/USD

W przypadku bitcoina sytuacja jest niewiele lepsza. W ciągu dwóch dni poszybował on w dół o prawie 16% notując spadek z poziomu 9100 dolarów na 7700 dolarów. Aktualnie walczy o utrzymanie na linii wsparcia w okolicach 8 tys. dolarów. Rosnąca panika wśród inwestorów przekłada się również na altcoiny, których kurs spada jeszcze szybciej niż samego bitcoina. Rynek altcoinów stracił w tym samym przedziale czasowym ponad 30% wartości.

Wykres cenowy bitcoina w parze do dolara BTC/USD.

Składnikiem aktywów, które bardzo dobrze radzi sobie w ostatnim czasie jest złoto, aktualnie jego cena oscyluje na poziomie 1670 dolarów i jest coraz bliżej swojego ATH. Wiele osób spekulowało, że bitcoin będzie dobrze sobie radził, gdy nadejdą "trudne czasy" na rynkach finansowych. Aktualnie panika ta trwa jeszcze zbyt krótko, abyśmy mogli ocenić jej wszystkie długoterminowe skutki. Na rynku kryptowalut spadki takie jak te, w porównaniu do tradycyjnych rynków inwestycyjnych są praktycznie normą. Już nie raz mogliśmy obserwować takie spadki w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, jak i równie spektakularne wzrosty.

Indeks nastrojów rynkowych

Na dzień dzisiejszy na rynku panuje ekstremalny poziom strachu. Większość inwestorów w obawie przed dalszymi spadkami wyprzedaje swoje aktywa, aby uchronić pozostały kapitał. Proces ten nasila psychologiczny efekt panicznej sprzedaży i aktualnie ma on odzwierciedlenie na większości rynków finansowych. Czy zmniejszona podaż bitcoina po halvingu wystarczy, aby utrzymać aktualny trend wzrostowy? Tego nie wiemy, ale mimo ostatnich spadków, warto pamiętać że w skali roku aktywo jakim jest bitcoin wygenerowało zysk na poziomie ponad 100%.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Amerykańscy senatorzy twierdzą, że nie byliby w stanie zablokować bitcoina.

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut za 2022 rok?

» więcej artykułów