theme switch

Kurs bitcoina notuje kolejny spadek poniżej 30 tys. dolarów! Co stoi za ostatnimi ruchami cenowymi?

Ostatnie tygodnie dla inwestorów kryptowalut przebiegały dość intensywnie. W dużej mierze związane to było z trwającymi spadkami, podczas których cały rynek notuje gwałtowne korekty. Sam bitcoin zanotował już ponad 50% spadku od swoich szczytów, natomiast w przypadku altcoinów spadki te sięgają często ponad 70% wartości. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, do jakich poziomów może jeszcze spaść bitcoin, ale warto przeanalizować co pogłębiło te ruchy cenowe w ostatnim czasie. Jedna z większych Amerykańskich firm, która utworzyła platformę do obrotu i przechowywania kryptowalut - BlockFi została pozwana przez prokuraturę z New Jersey za to, że handluje papierami wartościowymi. Sytuacja ta wygląda podobnie to tej, gdy pozwani zostali twórcy kryptowaluty ripple o to, że jest ona papierem wartościowym (przez co musiałaby spełniać szereg dodatkowych regulacji), co spowodowało jej usunięcie z wielu giełd, a także ogromne załamanie ceny.

Kurs bitcoina w parze do dolara na jednodniowym interwale czasowym (BTC/USD).

Pojawienie się tej informacji, spowodowało że kurs bitcoina spadł z poziomu 31 tys. dolarów i bez większych problemów przebił ważną linię wsparcia, która znajdowała się w okolicach 30 tys. dolarów. W ujęciu procentowym kursy pozostałych kryptowalut spadły praktycznie dwukrotnie więcej, niż samego bitcoina.

Wskaźnik RSI (ang. relative strength index)

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Jeśli wartość RSI jest wysoka, oznacza to, że niedługo możemy mieć do czynienia z odwróceniem trendu, ponieważ dany składnik aktywów został w ostatnim czasie nadmiernie wykupiony, w porównaniu do średniej wartości z wcześniejszych okresów.

Wykres RSI dla bitcoina na tygodniowym interwale czasowym.

Jak możemy zauważyć w ciągu ostatnich miesięcy, a nawet lat wskaźnik ten ostatni raz był na tak niskim poziomie podczas dołka ostatniej bessy w 2019 roku, a następnie podczas paniki związanej z wybuchem pandemii koronawirusa i załamaniem się klasycznych rynków akcji, co pociągnęło za sobą również kryptowaluty. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić do jakich wartości może kontynuować spadek ten wskaźnik, ale nadmierne wyprzedanie rynku wskazywałoby na to, że w najbliższych tygodniach może dojść do obicia (nawet jeśli w późniejszym czasie kontynuowany będzie trend spadkowy).

Powiązane

Jaka jest różnica między klasycznym handlem na dźwigni a kontraktami terminowymi? - Margin Trading

Szeroki rynek kryptowalut - czy wrócimy do trendu spadkowego?

» więcej artykułów