theme switch

Lightning network - jak działa sieć błyskawiczna bitcoina?

Wielu krytyków technologii blockchain zwraca uwagę na problemy związane ze skalowalnością. Problem skalowalności bitcoina odnosi się do ograniczeń liczby transakcji, które może przetwarzać jego sieć. Aktualnie wykonuje ona 7 transakcji na sekundę. Limit wielkości bloku, który wynosi 1MB, powoduje że przy dużym obciążeniu sieci wzrastają opłaty transakcyjne i opóźnienia w czasie ich przetwarzania. Dzięki odpowiednim aktualizacjom ilość transakcji jest wstanie wzrosnąć, ale to wciąż bardzo mało w porównaniu np. do Visy, która obsługuje 65000 transakcji na sekundę.

Czas po którym zostaje zatwierdzona transakcja, dla większości użytkowników jest równy z czasem wydobycia bloku i wynosi około 10 minut.

Mediana czasu potwierdzeń transakcji. Mediana dla czasu potwierdzeń transakcji w sieci bitcoina.

Lightning network jest to sieć, która umożliwia wykonywanie praktycznie darmowych i ekspresowych płatności przy pomocy bitcoina. Nie jest jednocześnie zaimplementowana do jego rdzenia, ani łańcucha bloków. Rozwija jako osobny projekt. Rozwiązanie z wykorzystaniem tej sieci pozwala na grupowanie transakcji w partie. Są one przeprowadzane poza łańcuchem i synchronizowane okresowo z blokami bitcoina. Osoby, które chcą przesyłać między sobą środki mogą otworzyć kanał lub łączyć się za pomocą innych użytkowników, którzy posiadają już otwarte kanały. Rzeczywista redystrybucja środków zachodzi dopiero po zamknięciu kanału. Algorytm sieci wykorzystuje ostatnio podpisane kluczami prywatnymi transakcje do aktualizacji bilasu konta. Sieć błyskawiczna umożliwia użytkownikom przeprowadzenie wielu transakcji poza głównym łańcuchem bloków, a następnie zapisywanie ich jako pojedynczych transakcji w bloku.

Rozwój sieci lightning network dla bitcoina

Podczas, gdy kurs bitcoina utrzymuje wysoki poziom, a sieć jest przeciążona, wykorzystanie tego rozwiązania jest jednym ze sposobów na szybsze i tanie dokonywanie transakcji. Jak widzimy na poniższym wykresie sieć ta gwałtownie się rozwija, a z każdym miesiącem pojawia się coraz większa liczba otwartych kanałów, z których możemy korzystać.

Ilość kanałów w sieci błyskawicznej bitcoina. (Bitcoin Visuals)

Możemy zauważyć również, że z każdym miesiącem wzrasta także liczba nodów, które odpowiadają za sprawne działanie tej sieci. Nody są to komputery o dużej mocy obliczeniowej. Mogą bezpośrednio otwierać kanały i ułatwiają połączenia miedzy nimi. Transakcje dokonywane w tych kanałach nie muszą być zgłaszane bezpośrednio do łańcucha głównego. Tworzona jest kolejna warstwa w sieci bitcoina, która znacznie poszerza jej możliwości.

Ilość nodów w sieci błyskawicznej bitcoina. (Bitcoin Visuals)

Sieć ta ciągle się rozwija i jest ulepszana przez deweloperów z całego świata, którzy nad nią pracują. Ilość postępów jakich udało im się dokonać w ciągu minionego roku jest godna podziwu. Jeśli zacznie być regularnie wykorzystywana przez osoby posiadające bitcoina, może znacznie wpłynąć na jego adaptację i rozwiązać większość problemów, jakie aktualnie posiada.

Historię zmian w kursie bitcoina możesz śledzić w archiwum cenowym na naszej stronie.

Jeśli chcesz szybko i w prosty sposób kupić bitcoiny, skorzystaj z tej strony w kantorze kantorbitcoin.pl.

Powiązane

Atak hakerski - deweloper bitcoina stracił 200 bitcoinów

Co warto wiedzieć zanim zainwestujemy w kryptowaluty?

» więcej artykułów