theme switch

W jaki sposób manipuluje się kursem bitcoina?

Jedną ze stałych cech bitcoina w ostatnim czasie jest jego zdolność do gwałtownych ruchów kursowych, co możemy zaobserwować na wykresie cenowym tej kryptowaluty. Zmiany te mają bardzo niestabilny charakter. Wzrost ceny na poziomie 10% lub spadek o 15% w jednego ciągu dnia to całkowita norma.

Warto więc zastanowić się nad tym, do jakich narzędzi posuwają się wpływowi inwestorzy, aby manipulować cenami na rynku kryptowalut.

Manipulacje zleceniami kupna i sprzedaży

Faktem jest, że rynek kryptowalut jest wciąż bardzo mały w porównaniu do giełdy metali szlachetnych czy np. rynku akcji, przez co łatwiej nim manipulować. Ponadto w raporcie opublikowanym niedawno przez Bitwise dowiedzieliśmy się, że na nieuregulowanych giełdach 95% wolumenu może być fałszowane, aby wyżej pozycjonowały się one na stronach typu CoinMarketCup. Całość raportu do wglądu umieścimy na końcu artykułu. Ze względu na brak regulacji giełdy te nie ponoszą żadnych kar, a jedyne co można zrobić to zwrócić szczególną ostrożność i starać się trzymać swoje środki jak najdalej od nich.

Innym sposobem manipulacji jest stawianie ogromnych zleceń kupna lub sprzedaży w orderbook'u giełdy. Mniej doświadczeni inwestorzy widząc, że ktoś chce skupić bardzo duże ilości danej kryptowaluty, wystawiają zlecenie po wyższej cenie, aby zostało one zrealizowane wcześniej. Jeśli znajdą się osoby, które zrealizują swoje zlecenia drożej, aby szybciej nabyć daną kryptowalutę, to manipulanci mogą wygenerować większy zysk pozbywając się części swoich walut cyfrowych po zawyżonym kursie. Analogicznie działa to w przypadku sprzedaży. Jednocześnie zachęca to do kupna po wyższej cenie innych inwestorów, ponieważ myślą oni, że skoro ktoś chce nabyć daną kryptowalutę w tak ogromnej ilości, to coś musi być na rzeczy - może jakieś tajne informacje rekina giełdowego na temat przyszłych wydarzeń związanych z danym projektem?

Kontrakty terminowe na bitcoinie

Zasadniczo dla osób posiadających kontrakty terminowe bitcoina aktualna cena nie ma większego znaczenia. Inwestorzy podpisują miedzy sobą pewnego rodzaju "umowę". Jedna ze stron zobowiązuje się sprzedać drugiej bitcoina. Dzieje się to w konkretnie umówionym dniu po ściśle ustalonym między dwoma stronami kursie. Jeśli kurs będzie korzystniejszy od giełdowego dla osoby sprzedającej bitcoina, to ona zarobi na tej umowie i analogicznie w drugą stronę. Powoduje to, że grube ryby, które wkładają w to ogromne środki starają się tak zmanipulować rynkiem, aby cena w określonym przedziale czasowym cena była zbliżona do tej, którą przewidzieli w kontrakcie terminowym.

Dźwignia finansowa

Dźwignia finansowa jest to zabieg, który pozwala nam "wydać" środki, których tak naprawdę nie posiadamy. Jeśli wykorzystując dźwignię x10 przyjmiemy założenie, że kurs będzie rósł i będziemy mieć rację, nasz potencjalny zysk będzie dziesięciokrotnie większy, niż w przypadku utworzenia zlecenia bez dźwigni. Ryzykujemy tym, że margines błędu w przeciwną stronę jest dziesięciokrotnie niższy, a więc jeśli kurs odpowiednio zmaleje to zwiększa się szansa na likwidację naszej pozycji i utratę wszystkich środków.

Inwestorzy posiadający znaczny kapitał, wykorzystują go, aby skierować kurs w określoną stronę. Wcześniej otwierają pozycję z odpowiednią dźwignią finansową, co może im wygenerować ogromne zyski. Zawsze jednak jest ryzyko, że na każdą grubą rybę, znajdzie się jeszcze grubsza.

Wykorzystanie sentymentu panującego na rynku

Nie jest to akurat bezpośrednia metoda manipulacji, ale ważne zjawisko o którym warto wspomnieć w tym artykule. Badanie sentymentu polega na ocenie nastrojów, jakie panują wśród inwestorów i w głównych mediach społecznościowych. Jeśli inwestorzy obserwują, że kolejny miesiąc z rzędu posiadana przez nich kryptowaluta spada, to nawet najwięksi entuzjaści z branży zadają sobie pytanie, czy aby na pewno nie popełnili błędu. W mediach pojawiają się informacje o drastycznych spadkach cen, a nawet bankructwie niektórych projektów. Odstrasza to mniej doświadczonych inwestorów, a panujący sentyment nie sprzyja wzrostom. Bardziej zaznajomieni z branżą entuzjaści wykorzystują tę okazję do kupna jak największej ilości walut cyfrowych. Aktualnie mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Większość osób jest pełna optymizmu obserwując ostatnie wzrosty i często zachęcają oni też inne osoby do inwestowania w różnorodne projekty. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o kolejnych tegorocznych rekordach jakie ustanowił bitcoin. Zwiększa to jeszcze bardziej zainteresowanie branżą kryptowalut i napędza do dalszych wzrostów.

Raport Bitwse na temat sztucznie zawyżanych wolumenów.

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Na czym polega tokenizacja kryptowalut i czym jest Wrapped Bitcoin?

Kurs bitcoina w fazie akumulacji. Czy ma szansę na wybicie?

» więcej artykułów