theme switch

Na czym polega coin mixing i w jakim celu się go stosuje?

Jeden z najpopularniejszych mikserów do kryptowalut (Tornado Cash) został jakiś czas temu objęty sankcjami w Stanach Zjednoczonych i obywatele tego kraju mają zakaz używania go.  Jak twierdzi Amerykański Departament skarbu , od początku jego istnienia przez aplikację mogło przejść już około 7 miliardów dolarów. Został on zakazany, ponieważ nie ma bezpośredniej możliwości zablokowania jego działania ze względu na to, że jest to zdecentralizowana aplikacja zawieszona w sieci blockchain ethera. Coin mixing polega na tym, że wymieniamy nasze kryptowaluty na dokładnie taką samą ilość tej samej waluty cyfrowej, ale pochodzącej z innego źródła. Utrudnia to ustalenie drogi jaką przebyły środki i zapewnia większą anonimowość sobie dokonującej wymiany. Niestety w większości przypadków jest ona wykorzystywana w celu prania pieniędzy oraz ukrycia pochodzenia kryptowalut, które zostały pozyskane w atakach hakerskich.

Coin mixing - mechanizm działania

W pierwszej kolejności warto upewnić się z jakiego typu platformy korzystamy. Większość mikserów to niestety scentralizowane platformy, gdzie musimy zaufać drugiej stronie, że proces przebiegnie bez komplikacji. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ spora część z może okazać się oszustwami, a podczas wymiany okazuje się, że transakcja nie dochodzi do skutku tak jak powinna. Druga rzecz warta uwagi jest taka, że jeśli korzystamy z takich platform nie mając złych intencji i chcąc tylko zwiększyć anonimowość swoich środków to podczas wymiany może okazać się, że proces coin mixingu nie przebiegł do końca tak jak powinien i w miejsce swoich uczciwie nabytych kryptowalut dostaniemy jakieś inne, które powiązane są z adresami znajdującymi się na czarnych listach, które indykują że mogą pochodzić one z przestępstwa lub np. krajów objętych sankcjami. Jeśli już więc decydujemy się korzystać z tego typu aplikacji warto bardzo dokładnie prześwietlić twórców platformy i mechanizmu jej działania. Ponadto serwisy takie mogą rejestrować adresy IP, lub zachęcać do podzielenia się jak największą ilości informacji na swój temat, zanim zdecydują się one na realizację transakcji.

Bardziej bezpieczną alternatywą wydaje się być mechanizm CoinJoin, który nie pozwala w żaden sposób powiązać użytkownika z jego poprzednimi transakcjami. Więcej na temat tego mechanizmu można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

 

 

Powiązane

Kurs bitcoina do góry po odczycie inflacji w USA! Czy to koniec spadków?

Czy dodruk dolara w USA może wpłynąć na kurs bitcoina?

» więcej artykułów