theme switch

Na czym polega tokenizacja kryptowalut i czym jest Wrapped Bitcoin?

Najbardziej spopularyzowanym przykładem tokenizacji jest aktualnie tzw. "Wrapped Bitcoin" (wBTC). Jest to odpowiednik bitcoina, który jest wymienialny z nim w stosunku 1;1, ale funkcjonuje na sieci ethereum jako token ERC-20 i może być wykorzystywany w projektach DeFi. Tokeny ERC- 20 mają określoną listę reguł, które obowiązują wszystkie projekty stworzone w sieci ethereum. Odpowiedni zestaw mechanizmów i funkcji zapewnia, że te waluty cyfrowe niezależnie od konfiguracji będą działały identycznie w całym ekosystemie, co gwarantuje im płynność w działaniu i bezpieczeństwo.

Wrapped Bitcoin - jak działa?

Cena wBTC jest taka sama jak normalnego bitcoina, z tą różnicą że przesyłany jest on w sieci ethereum. Aby go uzyskać, użytkownicy muszą najpierw przesłać prawdziwe monety BTC na adres w łańcuchu bloków, na którym są one zamrażane. Po tym, jak na danym adresie znajdzie się określona liczba bitcoinów, to za pomocą inteligentnego kontraktu są one "wypluwane" jako Wrapped Bitcoin do sieci ethereum na podany przez użytkownika adres. W ekosystemie DeFi istnieją prace nad protokołami, które umożliwią przeprowadzanie tej operacji bez konieczności zaufania trzeciej stronie, która zagwarantuje pokrycie wBTC w prawdziwym bitcoinie oraz będzie miała zdecentralizowaną sieć.

Jeśli bezpośrednio wchodzimy na giełdzie w posiadanie tokena wBTC, to również ma on pokrycie w bitcoinie, mimo że to nie my zamrażaliśmy go na adresie depozytowym. W każdej chwili możemy go "odmrozić" i przejść w posiadania klasycznego bitcoina. Token wBTC ulega wtedy zniszczeniu i jest wycofywany z obiegu w sieci ethereum. Cena wBTC regulowana jest przez kontrakt, poprzez zbieranie informacji o popycie i podaży, tak aby była jak najbardziej zbliżona do ceny BTC.

W jakim celu użytkownicy nabywają Wrapped bitcoin?

Posiadanie tego typu tokena, umożliwia nam jednoczesną ekspozycję na bitcoina, a także uczestniczenie w sieci ethereum. Pozwala to na generowanie dodatkowego dochodu za pomocą yield farmingu, o którym szczegółowo pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule. Umożliwia to także zabezpieczanie inteligentnych kontraktów i zachowanie płynności projektów DeFi bez konieczności rezygnacji z ekspozycji na bitcoina. Aktualnie liczba bitcoinów, które zamknięte są w sieci ethereum wynosi ponad 168 tys. BTC.

Protokołów, które tworzą takie mosty pośredniczące w tym przejściu z czasem powstaje coraz więcej. W przyszłości z pewnością tworzone będą również odpowiedniki wBTC, które funkcjonują w sieciach innych kryptowalut, niż ethereum. Korzystając z tego typu usług należy pamiętać, że nie każdy projekt tworzący taki most zrobi to dobrze, lub nie ma złych intencji. Jeśli nie sprawdzimy mostu, z którego korzystamy dokonując takiego transferu, to możemy zostać oszukani, a nasze bitcoiny zostaną skradzione.

Powiązane

Litecoin - pierwsza alternatywna kryptowaluta

Bitcoin - poradnik

» więcej artykułów