theme switch

Najpopularniejsze metody wykorzystywane do kradzieży tożsamości - na co uważać?

Wraz ze zwiększaniem się ilości zabezpieczeń i bardziej szczegółowymi metodami weryfikacji rośnie także kreatywność oszustów działających w różnych branżach, którzy starają się wyłudzić pieniądze od nieświadomych użytkowników, lub w inny sposób naruszyć ich prywatność, aby na późniejszym etapie oszustwa wykorzystać pozyskane dane do kradzieży. Standardowe metody wykorzystywane do podrabiania dokumentów z czasem są coraz lepiej wychwytywane, a w ich miejsce często pojawiają się tzw. deepfake, czyli metoda obróbki obrazu, która polega na łączeniu obrazów z twarzą danej osoby przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Pozwala to bardziej wiarygodne manipulowanie obrazem i jest trudniejsze do wychwycenia. Dlatego też wszystkie instytucje finansowe oraz giełdy i kantory kryptowalutowe weryfikują swoich klientów.

Najpopularniejsze metody kradzieży tożsamości w 2022 roku

W znacznej większości przypadków,  dochodziło do wyłudzeń dokumentu tożsamości jakim jest dowód osobisty ( 8 na 10 razy).  Według dostępnego raportu około 80% ofiar stanowili mężczyźni, a prawie 30% dokumentów należało do osób w przedziale wiekowym 20-25 lat. W zaledwie rok ilość płatności skorelowanych z wyłudzeniami przez internet wzrosła o 40%, a najczęściej spotykanymi krajami, gdzie znajduje się "centrum" operacyjne oszustów są takie kraje jak Pakistan, Bangladesz czy Wietnam. Co ciekawe, na piątym miejscu są Stany Zjednoczone, które uchodzą raczej za dość bezpieczny pod tym względem kraj. Oprócz oczywistych danych nowoczesne systemy sprawdzają też wzorce behawioralne, jak np. to w jakim czasie została dokonana weryfikacja. Jeśli przebiegła ona z mocnym odchyleniem od wartości jakiej zajmuje to standardowemu użytkownikowi to może być dla nas potencjalny red flag, który wskazuje że coś jest nie tak. Z całej puli przestępstw i kradzieży te związane z kryptowalutami stanowią zaledwie 1,5%. Prym wiodą wyłudzenia związane z e-sportem, które zajmują niechlubne pierwsze miejsce. Duży wzrost mogliśmy zaobserwować także w branży związanej z E-commerce, która w ciągu roku wzrosła z 0,1% do 1,3% wszystkich wyłudzeń.

Zazwyczaj najwięcej oszustw (w tym kradzieży tożsamości) przybywa tam, gdzie mamy aktualnie największy przypływ użytkowników, a więc potencjalnych ofiar. W przypadku branży kryptowalut 2022 rok nie był zbyt dobry dla inwestorów, a więc nie obserwowaliśmy tak wzmożonego zainteresowania jak w poprzednich latach, a mimo to liczba oszustw zwiększyła się prawie dwukrotnie. Całość raportu dostępna jest tutaj:

Powiązane

Deweloperzy monero naprawili błąd w portfelach sprzętowych Ledger.

Wpływ koronawirusa na globalne aspekty funkcjonowania kryptowalut.

» więcej artykułów