theme switch

Portfel bitcoin - jaki wybrać?

Niezależnie od tego czy kurs bitcoin będzie nadal rósł w takim tempie, czy innym, jeśli kupimy bitcoiny z myślą o ich wykorzystaniu lub sprzedaży w późniejszym terminie, będziemy musieli wybrać portfel bitcoin, w którym naszą kryptowalutę będziemy mogli bezpiecznie przechować.

Portfel online – portmonetka z drobnymi na bieżące wydatki

W internecie istnieje wiele miejsc, w których możemy zdeponować kryptowaluty na serwerach serwisu, w tzw. portfelu online. Jest to rozwiązanie na pewno wygodne, gdyż do swoich środków będziemy mieli dostęp z każdego urządzenia i miejsca, które jest połączone z internetem, ale jeśli zdecydujemy się na korzystanie z takiego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę ryzyka jakie się z wiążą z korzystaniem z portfela online.

Zasadniczą kwestią jest kwestia bezpieczeństwa i zaufania do operatora takiego portfela online. Jeśli zdecydujemy się korzystać z portfela online, musimy mieć świadomość, że faktycznie powierzamy operatorowi tego portfela swoje pieniądze - ma on do nich stały i nieograniczony dostęp. Sytuacja jest więc zbliżona do tej, którą mamy w banku, lecz o ile banki są dość mocno nadzorowane przez różnego rodzaju urzędy i organy państwowe, przez co raczej nie zdarzają się sytuacje, że z dnia na dzień znikają z naszymi pieniędzmi, to firmy, które prowadzą działalność w zakresie usług związanych z kryptowalutami nie podlegają nadzorowi finansowemu (przynajmniej w Polsce). Nie oznacza to oczywiście, że każda firma oferująca przechowywanie kryptowalut jest oszustwem, ale oznacza, że mogą na rynku pojawiać się firmy, które mają złe intencje i zdefraudują powierzone im środki klientów. Decydując się na portfel bitcoin online należy więc najpierw zwrócić uwagę na to czy usługodawca jest firmą stabilną, z wystarczającą historią, która budzi zaufanie.

W przypadku portfeli online istotna jest nie tylko kwestia zaufania do właścicieli – zagrożeniem są tu również hackerzy, którzy przecież mają świadomość, że w tych serwisach znajduje się dużo wartościowych kryptowalut. Portfele online, podobnie jak giełdy bitcoin, są praktycznie non-stop atakowane przez włamywaczy komputerowych, którzy próbują wykraść zgromadzone tam środki. Z tego względu istotne jest, aby zwrócić uwagę jak długo dane rozwiązanie portfela online funkcjonuje już na rynku. Jeśli portfel działa w internecie bez zarzutu przez kilka lat, można przyjąć, że zarówno właściciele są solidni, jak i zabezpieczenia portfela są efektywne.

Wybór konkretnego portfelu online warto poprzedzić wizytą na oficjalnej stronie bitcoina Bitcoin.org i przejrzeć rekomendowane tam rozwiązania.

My jako KantorBitcoin.pl rekomendujemy zintegrowany z naszym kantorem portfel kryptowalut PortfelBitcoin.pl.

Portfel desktop i na komórkę

Bezpieczniejszą od opisanej w poprzednim rozdziale formą przechowywania bitcoinów jest wykorzystanie dedykowanego oprogramowania portfela bitcoin, które instaluje się na swoim komputerze lub telefonie komórkowym.

Instalacja portfela bitcoin na komputerze czy komórce nie różni się zbytnio od instalacji każdego innego oprogramowania, charakterystyczny jest tylko 1 dodatkowy krok. W trakcie instalacji (albo podczas pierwszego uruchomienia portfela) nasz portfel będzie rejestrowany w komputerze (lub telefonie), co wiąże się z wygenerowaniem specjalnie zaszyfrowanych plików, które będą na urządzeniu zapisane i będą uwiarygadniały nasze transakcje. Jako zwykły, nietechniczny, użytkownik nie musimy znać wszelkich szczegółów jak to jest szyfrowane, lecz musimy znać sposób jak odzyskać swoje środki w przypadku gdy np. zgubimy nasz telefon lub laptop, na którym mamy zainstalowane oprogramowanie portfela, lub gdy ulegnie on nieodwracalnemu zniszczeniu. Na taką ewentualność, podczas instalacji portfela zostanie nam podane hasło, składające się z 12 słów. Będzie ono podane tylko raz, dlatego powinniśmy je zapisać na kartce i schować w bezpiecznym miejscu (bezpiecznym miejscem nie jest nasza torebka, chodzi raczej o jakąś skrytkę w mieszkaniu). Jeśli w przyszłości zajdzie okoliczność, która zmusi nas do odtworzenia naszego portfela po stracie urządzenia, to instalując oprogramowanie portfela będziemy mogli wskazać opcję, że chodzi nam o odtworzenie istniejącego portfela bitcoin, i wówczas będziemy poproszeni o wprowadzenie tego 12 słowowego hasła, które nas uwiarygodni.

Do popularnych i prostych w obsłudze software’owych portfeli bitcoin, które rekomendujemy należą portfele Electrum na komputery i laptopy oraz BreadWallet jako portfel bitcoin na smartphony (iOS oraz Android).

Powyższe aplikacje portfeli są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, lecz na pewno ich wadą jest to, że obsługują tylko bitcoiny. Oznacza to, że jeśli oprócz bitcoinów będziemy chcieli przechowywać także np. litecoin lub ethereum, będziemy zmuszeni zainstalować dedykowane portfele desktop dla tamtych walut.

Drugą istotną wadą portfeli software’owych jest to, że całość oprogramowania, w tym nasze klucze dostępowe są zapisywane na naszym urządzeniu, gdzie zainstalowany jest portfel bitcoin. Oznacza to, że jeśli nasz komputer lub telefon stanie się ofiarą ataku hackerskiego, hacker może być w stanie następnie także włamać się do naszego portfela bitcoin i zdobyć dostęp do naszych środków tam zgromadzonych.

Oczywiście, przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa można minimalizować ryzyko ataku hackerskiego na swój komputer czy telefon, lecz w przypadku gdy nasze bitcoiny mają naprawdę istotną wartość warto pomyśleć o rozwiązaniu jeszcze bezpieczniejszym - portfelu sprzętowym.

Portfel sprzętowy – dedykowane urządzenie do bezpiecznego przechowywania bitcoinów

Sprzętowy portfel bitcoin z wyglądu przypomina pendrive – jest to urządzenie, które podłączamy do laptopa poprzez gniazdo USB tylko wtedy kiedy chcemy wpłacić lub wypłacić kryptowaluty. Urządzenie przy podłączaniu do komputera wymaga podania PIN - bez tego nic nie można z nim zrobić.

Jeśli chcemy wykonać przelew bitcoinów, na laptopie uruchamiamy dedykowaną aplikację współpracującą z portfelem (lecz nie przechowującą żadnych prywatnych haseł i innych wrażliwych danych, jak ma to miejsce w przypadku portfeli software’owych), w której możemy podglądać zawartość portfela, jak również wykonywać operacje na posiadanych kryptowalutach.

Najpopularniejsze portfele sprzętowe potrafią obsługiwać nie tylko bitcoiny, lecz także inne kryptowaluty, np. w portfelu Ledger Nano S możemy przechowywać i używać ponad 20 różnych kryptowalut jednocześnie.

Video – Portfel sprzętowy Ledger Nano S.

Aby wysłać bitcoiny musimy zatwierdzić transakcję naciskając specjalny guzik w urządzeniu portfela, a sam portfel wcześniej uruchomić wprowadzając pin. Dzięki temu mamy pewność, że nikt, nawet jeśli włamie się do naszego komputera i nawet jeśli znajdzie nasz sprzętowy portfel bitcoin, bez znajomości pinów nie będzie w stanie wykonać żadnej transakcji z wykorzystaniem naszych bitcoinów.

Video – wysyłanie bitcoinów przez portfel bitcoin Ledger Nano S.

Rekomendujemy dwa najpopularniejsze sprzętowe portfele bitcoin, czyli Ledger Nano S oraz Trezor. Portfele można kupić bezpośrednio od producentów (www.ledgerwallet.com oraz trezor.io) lecz ze względu na ich popularność, zazwyczaj wiąże się to z koniecznością kilku- do kilkunastotygodniowego oczekiwania na dostawę.

Podsumowanie - jaki portfel bitcoin?

Jaki portfel mam wybrać? Wszystko zależy do czego ma służyć. Jeśli kupujemy za bitcoiny często, z wielu urządzeń, najlepszy będzie portfel online, taki jak PortfelBitcoin.pl. Jeśli chcemy bitcoinami płacić w kawiarni, niezawodnie sprawdzi się BreadWallet na smartphone. Wreszcie, jeśli mamy bitcoin w celach inwestycyjnych, to najbezpieczniej będzie je przelać na sprzętowy portfel bitcoin, taki jak Ledger Nano S lub Trezor, który podłącza się do sieci wtedy kiedy faktycznie potrzebujemy użyć naszych kryptowalut.

Powiązane

Krok po kroku: Jak bezpiecznie przechowywać swoje środki?

Wpływ bitcoina na pozostałe kryptowaluty

» więcej artykułów