Protokół Ampleforth - czym jest i w jaki sposób działa?
Ampleforth jest to protokół należący do grupy DeFi, który powstał na platformie ethereum. Token, który jest w nim wykorzystywany nazywa się AMPL. Aktualnie pod względem kapitalizacji projekt ten znajduje się na 47 miejscu, ale jest podatny na bardzo dużą zmienność. Docelowo AMPL miał za zadanie pełnić funkcję stablecoina i w taki też sposób skonstruowany został jego protokół. W praktyce okazało się jednak, że do stablecoina mu bardzo daleko. Punktem który wyróżnia tę kryptowalutę jest względnie niska korelacja jej kursu z bitcoinem. Altcoiny w większości przypadków zachowują się we względnie zbliżony sposób do bitcoina. AMPL poprzez mechanizmy jakie zostały w nim zaimplementowane miał się wyrwać z tego schematu.
Kolejną rzeczą którą wyróżnia ten protokół jest to, że nie możemy jednoznacznie określić, jaka ilość tokenów jest obecnie w obrocie, ponieważ codziennie ulega to zmianie. Kurs AMPL stworzony jest w taki sposób, aby dążył do jednego dolara.
Jak działa protokół ampleforth?
Raz dziennie w protokole ampleforth wykonywany jest tzw. "snapshot", w którym rejestrowany jest stan sald wszystkich adresów w sieci. Jeśli kurs tej kryptowaluty przekracza jednego dolara to protokół proporcjonalnie generuje dla wszystkich użytkowników dodatkowe tokeny na ich salda. Poprzez zwiększenie ilości tokenów, które są w obrocie ma docelowo zmniejszyć się ich cena. Mechanizm ten nazywa się "rebase". W pierwszej fazie daje to jednak odwrotny efekt. Użytkownicy widząc, że otrzymują darmowe tokeny, chętniej zaczynają nabywać tokeny, ponieważ mają oni podwójny zysk. Oprócz tego, że wartość tokenów się zwiększa, ze względu na rosnące zainteresowanie, to jeszcze z każdym dniem dostają nowe tokeny, ponieważ protokół generuje je, aby poprzez zwiększanie ich ilości zbić cenę do jednego dolara. Ze względu na psychologiczne efekty jakie to wywołuje w pierwszej fazie cyklu dochodzi do parabolicznego wzrostu ceny.
Kurs Ampleforth w parze do Tethera (AMPL/USDT).
W pewnym etapie dochodzimy jednak do chwili, gdy zaczyna brakować kupujących, albo część osób zaczyna realizować profit. Nie dość że mieli oni tokeny, które zakupili, to jeszcze z każdym dniem dostawali dodatkowe, ze względu na mechanizm działania protokołu. Reszta użytkowników widząc że cena spada, robi to samo i kurs ulega załamaniu.
Kurs Ampleforth w parze do Tethera (AMPL/USDT).
Jednak problemy dla posiadaczy tokena zaczynają się dopiero w chwili, gdy kurs AMPL spadnie poniżej jednego dolara. Protokół jak już wspominaliśmy, zaprojektowany jest tak, aby kurs dążył do dolara. Z każdym snapshotem, w którym wartość tokena jest poniżej wartości docelowej, salda użytkowników zaczynają się kurczyć. Jako że większość nie lubi, jak zabiera się im tokeny, to sprzedaje je, aby w następnym dniu nie stracić kolejnych, co pogłębia spadki jeszcze bardziej. Protokół z każdym dniem zabiera więc tokeny, które wygenerował wcześniej, aby poprzez zmniejszoną podaż podbić znów cenę do jednego dolara. Mamy więc do czynienia ze zjawiskiem, gdzie oprócz tego, że wartość tokenów spadła to są nam one jeszcze zabierane, aż do chwili, gdy kurs znowu nie odbije. Maksymalne ujemne "rebase", czyli proces w który zabierane są nam tokeny wynosi -10% dziennie.
Mechanizm ten powoduje, że AMPL jest inwestycją podwójnie wysokiego ryzyka. Gdy wejdziemy się w niego, w chwili gdy kurs zaczyna paraboliczny wzrost, a do tego możemy bardzo szybko zwiększyć ilość posiadanych coinów to wartość naszego portfela znacznie wzrasta. Jeśli jednak nie trafimy, a pod wpływem FOMO (ang. fear of missing out) kupimy na samej górce i kurs zacznie korygować to ekstremalnie szybko możemy wyzbyć się zainwestowanych środków.
AMPL jest tokenem, który powstał w sieci ethereum, natomiast ethery możesz nabyć w naszym kantorze w zakładce kupno i sprzedaż ethereum.