theme switch

Jak wygląda schematyczny przebieg bańki spekulacyjnej?

Jak wiadomo rynek walut cyfrowych jest podatny na spore wahania, które związane są z gwałtownymi wzrostami cen i równie szybkimi spadkami. Spowodowane jest to skrajnymi nastrojami jakie panują na tym rynku, od całkowitej euforii po kompletny strach. Aby uzmysłowić z takimi skrajnymi emocjami mamy do czynienia wystarczy przytoczyć kilka przykładów.

Przebieg bańki spekulacyjnej

W 2017 roku, gdy byliśmy przed szczytem bańki kryptowalut, a rekordowa kapitalizacja całego rynku miała dojść do 830 miliardów dolarów (sześciokrotny wzrost w przeciągu zaledwie 3 miesięcy!) wiele osób wpadło w pułapkę bardzo popularnego efektu zwanego FOMO (ang. fear of missing out). Polega on na tym, że czujemy jak omija nas coś ważnego, co już nigdy może się nie powtórzyć, a my nie bierzemy w tym udziału. Stoimy z boku i widzimy jak aktywa, których nie mamy są w stanie wzrosnąć od kilkunastu do kiluset procent w ciągu tygodni czy miesięcy. Im bardziej euforyczne nastroje panują na rynku, tym więcej osób zainteresowanych jest chęcią szybkiego zysku. W mediach głównego nurtu pojawiają się bez przerwy informacje na temat pozytywnych aspektów i przyszłości jaką niosą ze sobą te aktywa. Nikt nie dostrzega żadnych wad, a Ci co mówią o nich są ignorowani. Projekty ze względu na szybki napływ kapitału (niezależnie od ich jakości) mają więcej środków by się reklamować, co przyciąga jeszcze większe grono osób. Nałożenie się na siebie tych wszystkich czynników powodowało, że mało doświadczeni inwestorzy, pod wpływem dużych emocji i bez żadnego planu wkładali wszystkie swoje oszczędności lub brali specjalnie kredyty, tylko po to, aby "zainwestować" w kryptowaluty. Napędziło to kurs praktycznie wszystkich kryptowalut do rekordowych rozmiarów, a nawet te które były kompletnie bez przyszłości notowały wzrosty na poziomie kilkuset procent. Jak wiadomo jednak z podstaw ekonomii, nic nie może drożeć w nieskończoność i kiedyś musiał nadejść moment "pęknięcia" bańki.

Schematyczny przebieg bańki inwestycyjnej.

Ceny wszystkich projektów zaczęły spadać jeszcze szybciej niż najpierw notowały wzrosty. W pierwszej kolejności sprzedawać zaczęły osoby, które najwięcej zarobiły i zrealizowały one swój zysk. Nagły spadek kursów wywołał jednak kolejny efekt psychologiczny, zwany paniczną sprzedażą (ang. panic sell). Polega on na tym, że osoby, które działały pod wpływem największych emocji na rynku, widząc że ich aktywa nagle straciły na wartości o 20% czy 50% zaczynają się ich pozbywać, aby odzyskać chociaż część "zainwestowanego" kapitału. Efekt ten ma charakter lawinowy i z każdym dniem coraz więcej osób zaczyna wyprzedawać się ze swoich aktywów. Inni inwestorzy widząc jakie nastroje panują na rynku są mało chętni do dalszego nabywania kryptowalut z dwóch głównych powodów. Pierwszy z nich jest taki, że widząc kończące się wzrosty nie mają dalszej motywacji do inwestowania, bo ciężko zarobić na czymś, co traci na wartości (oczywiście jest to możliwe, przy pomocy dźwigni finansowej i otwierania pozycji krótkich). Następuje więc zmiana nastrojów na rynku z euforycznych, w mniej przyjemne jak strach, kapitulacja, aż po całkowite zwątpienie w jakikolwiek sens posiadania danego aktywa. Drugim powodem spadku cen jest to, że bardziej doświadczeni inwestorzy również zaprzestają dokupywania, aby nie łapać "spadających noży" i oczekują na odwrócenie się trendu w chwili, gdy dane aktywo faktycznie straci 60-90% wartości od swojego ATH (ang. all time high). W międzyczasie zarabiają na otwieraniu pozycji krótkich lub chwilowych wybiciach. W szczytowym punkcie po pęknięciu bańki na bitcoinie w USA powstawały linie wsparcia dla osób, które po utracie całych swoich majątków jakie zainwestowali w kryptowaluty chciały wyrządzić sobie krzywdę. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła z ok. 830 miliardów dolarów do 100 miliardów dolarów, a następnie rozpoczęła się faza "powrotu do normalności".

Wykres kapitalizacji rynku kryptowalut.

Bańki takie jak ta na mniejszą lub większą skalę powtarzają się od początku istnienia bitcoina. Ta nie była pierwszą z nich (prawdopodobnie też nie ostatnią), ale zdecydowanie jak dotychczas największą i to głównie dzięki niej bardzo dużo nowych osób po raz pierwszy usłyszało o kryptowalutach. Bardzo wiele osób podczas jej trwania drastycznie się wzbogaciło, a wiele potraciło całe swoje majątki.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Większość osób, która posiada aktualnie Ethereum lub Bitcoina zarobiła na inwestycji.

Craig Wright przypisuje sobie prawa autorskie do kodu źródłowego bitcoina.

» więcej artykułów