theme switch

Skąd bierze się wartość bitcoina? - Historia pieniądza

W dziewiątym wieku głównym środkiem płatniczym na świecie były różnego rodzaju monety (głównie miedziane). Transportowanie ich było jednak bardzo niewygodne i obciążające dla ludzi. W Chinach po raz pierwszy pojawiła się wtedy idea, aby wymieniać je w instytucjach przypominających banki na papierowe certyfikaty, które w każdej chwili mogły z powrotem być wymienione na monety. Pierwsze europejskie banknoty wydane zostały dopiero ok. 700 lat później w Szwecji. W taki sposób powstały pierwsze "papierowe" pieniądze i miały one pełne pokrycie w monetach. Szybko jednak okazało się, że można emitować banknoty w większej ilości, niż zawartość bankowego sejfu i do obiegu trafiała coraz większa ilość pieniędzy. Z czasem pojawiły się regulacje prawne, które zakazały emisji banknotów bez pokrycia. Obecnie tylko bank centralny może emitować pieniądze - w Polsce jego funkcję pełni Narodowy Bank Polski.

Parytet złota w walutach fiducjarnych

Był to pierwszy międzynarodowy system finansowy, w którym emitowany pieniądz w każdej chwili można było zamienić na złoto. Działał on od dziewiętnastego wieku, aż do czasów pierwszej wojny światowej. Podczas wojny potrzebne były ogromne nakłady finansowe na jej prowadzenie i drukowane pieniądze przestały mieć pokrycie w kruszcu. W okresie międzywojennym próbowano do niego powrócić, jednak ze słabym skutkiem. Złoto było dobrym miernikiem wartości waluty i pozwalało gromadzenie rezerw oraz samo w sobie zawsze mogło być wykorzystane jako środek płatniczy. Całkowite odejście od parytetu złota nastąpiło wraz z drugą wojną światową, ponieważ podaż pieniędzy rosła o wiele szybciej niż podaż złota, co wiązało się z niemożliwością utrzymania kursów w stałej korelacji z metalem szlachetnym. W ten sposób parytet złota odszedł w niepamięć.

Wraz ze stałym dodrukiem dolara jego wartość nabywcza oczywiście się zmniejsza. Bank rezerwy federalnej (FED), który pełni funkcję banku centralnego cały czas korzysta z narzędzia jakim jest luzowanie ilościowe (ang. quantitative easing), czyli zwiększa ilość pieniędzy, które trafiają do obrotu.

Wartość bitcoina

Malejąca inflacja i ograniczona podaż

Ilość bitcoinów jakie kiedykolwiek będą w obiegu była znana już od pierwszego dnia, w którym powstał. Z każdym procesem halvingu ilość monet, która trafia do sieci zmniejsza się o połowę. Więcej na temat tego zjawiska możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Oznacza to, że inflacja w bitcoinie jest malejąca, więc z czasem ma on coraz mniejszą podaż. Aktualnie wydobyte zostało 18,1 miliona bitcoinów, co stanowi 86% wszystkich monet. Przez najbliższe sto lat wydobyte zostanie pozostałe 14%. Taki mechanizm, opierający się zmniejszającej się inflacji jest jednym podstawowych czynników ekonomicznych, który był podstawą do uzyskania przez bitcoina wartości.

Użyteczność

Same czynniki ekonomiczne, o których mowa wcześniej nie byłyby w stanie nadać bitcoinowi tak dużej wartości, gdyby nie użyteczność jaką posiada. Pozwala on w krótkim czasie na przesłanie praktycznie dowolnych sum pieniędzy w każde miejsce na świecie, z dostępem do internetu. Nie ma konieczności do korzystania z banku lub innej instytucji, która miałaby pośredniczyć w transakcji często kasując przy tym spore prowizje. Dodatkowo jeśli posiadamy bitcoina i odpowiednio go przechowujemy nikt nie jest w stanie nam go zabrać i możemy zabrać go w dowolne miejsce na świecie posiadając w głowie tylko klucz prywatny. Trzymając środki w banku narażeni jesteśmy na potencjalne ich "zamrożenie" lub działania rządów, polityków, urzędników i inne czynniki, które w jakiś sposób są w stanie zarekwirować nasze fundusze.

Rozwój technologiczny

Kod źródłowy bitcoina i technologia blockchain jaka za nim stoi jest w ciągłym rozwoju. Z każdym rokiem w sieci przybywa wiele ulepszeń, które usprawniają jej działanie. Segwitowe adresy bitcoinowe, które znacznie zredukowały opłaty za transakcje czy sieć lightning network to aktualnie norma. Dzięki bitcoinowi rozwinęła się również cała branża kryptowalut oraz innych dziedzin pobocznych, które stworzone zostały na podstawie tego co oferuje ta waluta cyfrowa.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Binance kontynuuje spalanie własnych monet.

Wpływ pandemii koronawirusa na kurs bitcoina i inne rynki finansowe.

» więcej artykułów