theme switch

Suma opłat za wszystkie transakcje wykonane bitcoinem przebiła miliard dolarów.

Podczas wykonywania transakcji przy pomocy bitcoina, za każdym razem jesteśmy zobowiązani uregulować opłatę jaka jest z tym związana. Jej wysokość zależy do tego, jak bardzo aktualnie obciążona jest sieć. Jeśli mało osób z niej korzysta, wtedy przy bardzo niewielkich opłatach jesteśmy w stanie wykonać naszą transakcję i przejdzie ona w najbliższym bloku (co zajmie maksymalnie 10 minut). Sytuacja trochę się komplikuje, gdy mamy do czynienia z okresowo wzmożonym ruchem w sieci. Górnicy, którzy odpowiadają za weryfikację transakcji w pierwszej kolejności przyłączą do kolejnego bloku te transakcje, w których użytkownik wybrał największą opłatę za wykonanie jej, ponieważ jest to dla nich najbardziej zyskowne. Osoby, które nie chciały "przepłacać" za szybkie wykonanie transakcji muszą więc poczekać do czasu, aż nie będzie wystarczającej ilości transakcji, z wyższymi opłatami, aby ich operacja została przyłączona do bloku i uznana za ważną. Jeśli ustawimy za niską opłatę i zawsze znajdzie się grupa transakcji o opłatach przewyższających naszą, to po określonym czasie może zostać anulowana i środki wrócą na adres nadawcy.

Sumaryczna wartość opłat w sieci bitcoina.

Suma opłat wykonanych przez użytkowników korzystających z sieci bitcoina od początku jego istnienia wyniosła już ponad miliard dolarów. Jest to kwota, która została zapłacona do sieci podczas wykonywania transakcji, przez osoby k0rzystające z tej kryptowaluty. Im dłużej rozwija się projekt bitcoina tym opłaty za korzystanie z jego sieci są mniejsze. Odkąd w życie weszła aktualizacja zwana SegWitem (ang. Segregated Witness) oraz sieć błyskawiczna, koszty zmalały jeszcze bardziej. Opłaty są niezbędne, ponieważ stanowią dodatkowe zabezpieczenie. Chronią przed atakami, które miałyby na celu zapychanie sieci i spowalnianie jej działania poprzez wysyłanie praktycznie pustych transakcji w bardzo dużych ilościach. Aktualnie taka transakcja wymagałaby uregulowania opłaty, co skutecznie odstrasza "spamerów", ponieważ wiązałoby się to z niepotrzebnym wydaniem własnych środków. Warto pamiętać również, że poza siecią błyskawiczną możliwe jest przetwarzanie od 7 do 20 transakcji na sekundę, w zależności od warunków.

Jeśli wzięlibyśmy aktualną wartość bitcoina do naszych kalkulacji, a nie tą bieżącą dla określonych transakcji wykonywanych na przestrzeni lat, kwota ta byłaby prawie dwukrotnie większa.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Kurs bitcoina przebił 10 tys. dolarów! Czy czekają nas dalsze wzrosty?

Co w kryptowalutach wzbudza największe zainteresowanie?

» więcej artykułów