theme switch

Na czym polega kopanie bitcoina? - Wyjaśnienie aspektów technicznych.

W przypadku kryptowalut, które wykorzystują protokół proof-of-work, transakcje w sieci grupowane są w bloki. Zadaniem górników jest weryfikacja tych transakcji pod kątem ich poprawności oraz dołączenie całego bloku tych transakcji do głównego łańcucha w sieci. Dochodzi do tego, gdy rozwiążą oni skomplikowaną łamigłówkę matematyczną przy wykorzystaniu dużej mocy obliczeniowej, a w zamian otrzymują bitcoina jako nagrodę.

Wydobycie bloku.

Rozwiązanie zagadki, która pozwoli na przyłączenie bloku do łańcucha głównego składa się z kilku etapów. Na początku dochodzi do procesu hashowania, w którym dane wejściowe z bloku są przekształcane w długą liczbę, która będzie reprezentowała oryginalny plik danych. Maksymalna pojemność bloku dla transakcji w przypadku bitcoina wynosi 1MB. W sieci blockchain bitcoina nowe bloki są hashowane za pomocą algorytmu SHA-256. Aby blok został dołączony do łańcucha bloków wynik jaki otrzymamy musi być inny, niż posiadały dotychczasowo wydobyte bloki lub mieścić się w określonym przedziale wartości. W innym przypadku zostanie on uznany za nieważny i należy wykonać obliczenia ponownie. Docelowy wynik możemy uzyskać zmieniając zawartość bloku, który próbujemy wydobyć. Transakcji w bloku nie jesteśmy w stanie "edytować", aby uzyskać inny wynik więc tutaj pojawia się parametr zwany nonce. Jest to 32-bitowa wartość, którą możemy zmieniać w celu dopasowania bloku w ten sposób, aby mógł przyłączyć się do łańcucha głównego. Jeśli dopasujemy blok poprawnie i przyłączy się do łańcucha to otrzymamy bitcoina jako nagrodę za wydobycie go,a proces powtarza się od nowa.

Trudność kopania.

To ilość operacji hashowania na sekundę jaka będzie potrzebna, aby wydobyć blok. Bazowana jest na aktualnej mocy obliczeniowej całej sieci. Trudność kopania ma zmienną wartość i aktualizuje się w ten sposób, aby bloki były wydobywane średnio co 10 minut. Oznacza to, że przy zwiększającej ilości górników w sieci jej wartość również gwałtownie wzrasta, co powoduje, że mimo większej ilości osób chcących wydobyć blok prędkość jego wydobycia pozostanie na poziomie 10 minut. (Im większa trudność kopania tym więcej mocy trzeba wykorzystać, aby utrzymać poziom wydobycia na tym samym poziomie). Analogicznie sytuacja działa w drugą stronę.

Liczba bitcoinów, która jest wykorzystywana do nagradzania górników maleje co 4 lata i proces  ten nazywa się halvingiem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, czy wydobycie bitcoina jest rentowne koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Spadek bitcoina - jak możemy na nim skorzystać?

Dogecoin, Shiba Inu i inne memowe kryptowaluty - co musisz o nich wiedzieć?

» więcej artykułów