theme switch

Ukraina zamierza zalegalizować kryptowaluty

Z informacji opublikowanej wczoraj przez członka ukraińskiego parlamentu, Aleksieja Muszaka, wynika, że Ukraina przygotowała propozycję regulacji w zakresie rynku kryptowalut. Muszak podkreśla, że aktualna wersja dokumentu (którą załączamy poniżej), ma charakter roboczy, lecz w ciągu 2 tygodni powinien powstać ostateczny dokument.

Przygotowywany dokument dotyczy regulacji rynku kryptowalut w zakresie przechowywania, wykorzystywania oraz ich wymiany. Oprócz kryptowalut wymienia także inne cyfrowe tokeny oraz smart kontrakty. W dokumencie zostały zawarte również propozycje w zakresie działań związanych z przeciwdziałaniem finansowania terroryzmu i prania brudnych pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut.

Ukraińska propozycja jasno podkreśla korzyści wynikające z wykorzystania techonlogii rozproszonego rejestru i łańcucha bloków (blockchain) w wielu aspektach życia, w tym służbie zdrowia, edukacji, itd.

W dyskusji, która rozgorzała po publikacji ukraińskiego parlamentarzysty poruszono kwestię regulacji w zakresie ICO. Sam Muszak stwierdził, że na tym etapie w kwestii traktowania i regulowania ICO w Ukrainie nie ma jeszcze porozumienia, gdyż frakcja opowiadająca się za bardzo ścisłymi regulacjami w tym zakresie mierzy się z kontrargumentami, iż zbyt mocne regulacje zabiją innowacyjność i użyteczność tej formy finansowania.

W maju ukraińska komisja nadzoru finansowego ogłosiła, że będzie dążyła do tego, aby kryptowaluty były traktowane jako instrument finansowy. Jeszcze na początku bieżącego roku narodowy bank Ukrainy ogłosił, że rozpocznie prace nad cyfrową hrywną, która będzie wprost odpowiednikiem waluty tradycyjnej i nie będzie oparta o blockchain.

Powiązane

Jak nowe regulacje i odczyt inflacji wpłynęły na kurs bitcoina?

Podsumowanie 2020 roku w świecie kryptowalut - czy nowy rok będzie równie udany?

» więcej artykułów