theme switch

Jakie są najpopularniejsze zagrożenia spotykane w świecie kryptowalut?

Ze względu na coraz większą popularność walut cyfrowych przybywa również ilość oszustów, którzy chcą wykorzystać nowych lub nieświadomych zagrożeń użytkowników i przygarnąć ich środki. Odzyskanie skradzionych kryptowalut jest bardzo trudne i czasami wręcz niemożliwe, a namierzenie sprawców zajmuje bardzo wiele czasu. Warto mieć więc na uwadze podstawowe środki ostrożności i wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę, aby nie paść ofiarom oszustów.

Najczęstsze zagrożenia obecne w kryptowalutach

Próby wyłudzeń - tzw. "phishing"

Jest to metoda polegająca na wyłudzeniu klucza prywatnego lub bezpośrednio określonej ilości środków od potencjalnej ofiary. Często oszuści podszywają się pod innych "popularnych" w branży użytkowników lub nawet całe firmy. Nakłaniają oni użytkowników do przesyłania środków na ich portfele, lub zakładają strony, które do złudzenia przypominają ich prawdziwe odpowiedniki (np. platformy giełdowe). Po zalogowaniu się tam swoimi danymi przekazujemy je oszustom i dajemy im dostęp do naszych środków co praktycznie wiąże się z ich całkowitą utratą, a odzyskanie ich jest bardzo problematyczne lub niemożliwe. Według wielu statystyk jest to jedna z najpopularniejszych metod wyłudzeń. Ze względu na trudności związane z odsiewaniem sztucznych kont oraz ich szybki przyrost są one szeroko spopularyzowane na serwisach społecznościowych (facebook, instagram, twitter). Należy więc uważać w co klikamy, unikać podejrzanych stron i reklam.

Schematy ponziego, czyli piramidy finansowe

Ich nazwa wywodzi się od twórcy pierwszej takiej piramidy w historii - Charlesa Ponziego, która powstała na początku XX wieku. Polega na tym, że tworzone są projekty lub "inwestycje" w których ich udziałowcom oferuje się bardzo wysokie, "pewne" stopy zwrotu. W praktyce wygląda to tak, że zarabiają na nich twórcy piramid oraz czasami pierwsze osoby, które do nich dołączą, a reszta użytkowników wpłacając swe środki zrzuca się na wypłaty dla nich. Często też każdy z użytkowników ma za zadanie zwerbować nowe osoby, które będą wpłacać dodatkowe środki, a w zamian za to jest odpowiednio gratyfikowany. Te najbardziej promowane często kradną wizerunki osób znanych z showbiznesu i reklamują się za ich pomocą. Najpopularniejszą piramidą finansową w świecie kryptowalut był bitconnect, a tak wyglądał jego wykres:

Źródło: https://coinpaprika.com/coin/bcc-bitconnect/

Ataki hakerskie

Jest to wbrew pozorom jeden z mniej spopularyzowanych metod stosowanych przez oszustów. Ofiary takich osób zazwyczaj również nie są losowe. Wybierają je na podstawie określonej aktywności w social mediach, forach tematycznych itp. Często śledzą oni przez jakiś czas ruch potencjalnych ofiar w internecie i czekają na dogodną okazję, aby wyczyścić im konto. Starają się zdobyć jak najwięcej informacji na temat danej osoby (telefon, e-mail, adresy portfeli, stosowane oprogramowanie), która ma być celem. Warto więc pamiętać, aby nie podawać nigdzie do wiadomości publicznych takich informacji jak numer telefonu, prywatny adres e-mail czy nawet chwalić się ilością posiadanych kryptowalut oraz portfelem z którego korzystamy.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

 

 

Powiązane

Zakup kryptowalut bez weryfikacji - czy jest to możliwe?

Dlaczego architektura Monero jest lepsza od Bitcoina? - wywiad z ArcticMine

» więcej artykułów