theme switch

Decentralizacja w aplikacjach - na czym polega?

Bitcoin jest kryptowalutom, która jako pierwsza wykorzystała do funkcjonowania technologię blockchain, jednak to utworzenie ethereum pokazało dopiero prawdziwy potencjał jaki za nią stoi oraz większość jej możliwości. Platforma tej kryptowaluty umożliwia tworzenie na swoim łańcuchu głównym zdecentralizowanych aplikacji, tak zwanych DAppsów (ang. decentralized applications), przez programistów z całego świata. Więcej na temat działania ethereum możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Czym są DAppsy?

Są to zdecentralizowane aplikacje, pozbawione głównego serwera, który kontroluje ich działanie. Stanowią one publiczną bazę danych, a do ich napędzania wykorzystywane są zazwyczaj tokeny kryptowaluty, na łańcuchu której są zbudowane. Wykorzystują one technologię blockchain, przez co wszystkie dane utworzone w takiej aplikacji zapisują się na odpowiednim łańcuchu bloków. Są tam odpowiednio enkryptowane i przechowywane w publicznym spisie. Osoby walidujące poprawność zapisu danych są odpowiednio nagradzane za swoją pracę w postaci kryptowalut. To w jaki sposób ta walidacja przebiega zależy w dużej mierze od protokołu jaki wykorzystuje dana sieć. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule. Stosując się bezpośrednio do niepisanej definicji jakie spełniają te aplikacje, możemy uznać, że pierwszym DAppsem jest sam bitcoin, który służy jako "aplikacja fiskalna".

Z przymrużeniem oka.

Jednym z najpopularniejszych DAppsów, jakie powstały na platformie ethereum są tak zwane krypto-kotki. Jest to aplikacja, która pozwala kolekcjonować i łączyć ze sobą unikalne cyfrowe koty, których kod jest zapisany na łańcuchu głównym platformy! Kupowanie i sprzedawanie, oraz mieszanie ich ze sobą zachodzi z wykorzystaniem określonej ilości kryptowaluty ethereum, która ma swoją wartość. Ze względu na fakt, że sygnatura każdego kota jest odpowiednio kryptograficznie zakodowana i zna ją tylko właściciel powoduje, że nikt nie może mu zabrać jego cyfrowego zwierzaczka. Najdroższy kot sprzedany został za sumę ethereum o wartości 170,000$ dolarów! Mimo, że brzmi to komicznie, to dla twórców wcale nie jest, ponieważ ciągu zaledwie kilku miesięcy zarobili oni kilka milionów dolarów, a aplikacja ta wciąż rozpoznawana jest jako jedna z najbardziej popularnych w świecie DAppsów.

A oto on. Kot Dragon kupiony przez jednego z użytkowników za 600 ethereum. Uroczy, prawda ? :)

 

 

Powiązane

Jakie znaczenie ma rozmiar bloku w sieci bitcoina?

Czym jest SegWit i jak wpływa na szybkość transakcji w sieci bitcoina?

» więcej artykułów