Które z altcoinów radzą sobie najlepiej podczas ostatnich spadków?
Mimo, że w ostatnich tygodniach mogliśmy zaobserwować gwałtowne spadki na całym rynku, a większość projektów straciła ponad 50% wartości od swoich dotychczasowych tegorocznych szczytów, to niektóre z nich radziły sobie relatywnie dobrze względem innych. Jeśli nie bierzemy pod uwagę oczywistej utraty wartości w ujęciu dolarowym, a spojrzymy na tą, która denominowana jest w parze z bitcoinem możemy dostrzec, które z altcoinów radzą sobie najlepiej.
Ethereum
Jedną z kryptowalut, która radzi sobie względnie dobrze z ostatnimi spadkami jest Ether. O ile w parze do dolara straciła ona ponad 55% od swojego szczytu o tyle denominując ją w bitcoine spadek ten był o wiele mniejszy. Od początku roku w parze do bitcoina pomimo spadków wycena ta jest na ponad dwukrotnie wyższym poziomie. Spadek ten jest mniejszy ze względu na fakt, iż w lipcu zbliża się ważna dla sieci aktualizacja - EIP1559. Ma ona za zadanie wprowadzić ulepszenia, które są pierwszym etapem na drodze do poprawienia skalowalności. Jedną z nich będzie ustalenie rynkowego kursu opłat za przesyłanie transakcji, co uniemożliwi drastyczne zawyżanie opłat w celu sprawnego przeprowadzenia transakcji i żaden z użytkowników nie będzie mógł zostać “faworyzowany” przez górników, którzy chętniej wybierają transakcje z dużymi opłatami w pierwszej kolejności. Druga zmiana będzie polegała na tym, że większość opłat transakcyjnych zostanie spalana. Ma to za zadanie w przyszłości zrównoważyć inflację tokenu ze względu na to, że będzie on generowany z każdym blokiem, aby zachęcić użytkowników do stakingu (a więc nagradzać osoby posiadające ethery), celem zwiększenia bezpieczeństwa w sieci.
Kurs ethera w parze do bitcoina na jednodniowym interwale czasowym (ETH/BTC).
Cardano
Cardano jest to kryptowaluta, której celem jest bezpośrednie konkurowanie z takimi projektami jak ether. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest wdrożenie inteligentnych kontraktów, co umożliwi tworzenie branży DeFi, a także wielu DAppsów (zdecentralizowanych aplikacji). Inwestorzy w oczekiwaniu na wdrożenie tej fazy wykazują wzmożone zainteresowanie projektem, co widać po tym, jak wysoko trzyma się cena w ujęciu do bitcoina. Mimo, iż ujęciu dolarowym projekt spadł ponad 50% od swojego szczytu, to w parze do bitcoina spadek ten wynosi zaledwie 25% i jest na wiele wyższym poziomie, niż był na początku roku.
Wykres cardano w parze do bitcoina na jednodniowym interwale czasowym (ADA/BTC).
Niezwykle rzadko mamy do czynienia z sytuacją, w której bitcoin ma trend spadkowy, a któryś z altcoinów o większej kapitalizacji pnie się do góry. Zazwyczaj jest to wywołane nadchodzącym wydarzeniem dla danego projektu, które przyciąga szerokie grono inwestorów. Warto więc mieć na uwadze najważniejsze wydarzenia i na bieżąco śledzić co dzieje się w dużych projektach.