theme switch

Amerykańscy politycy wzywają Facebooka do zawieszenia prac nad projektem Libra.

Grupa demokratów, która zajmuje się sektorem finansowym wzywa Facebooka, aby wstrzymał pracę nad rozwojem projektu Libra. Ma on być platformą płatniczą, która zamiast pieniędzy fiducjarnych (dolar, euro itd...)  wykorzystywałaby kryptowaluty. Więcej na temat samego projektu możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule. Jeszcze w tym miesiącu prawodawcy przeprowadzą przesłuchanie związane z uruchomieniem platformy.

Powściągliwe podejście polityków do projektu Libra

Wstępnie w listach wyrazili oni swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa i nadzoru nad projektem. Uargumentowali to potrzebą ochrony prywatności użytkowników oraz udaremnieniem potencjalnych działań hakerskich na platformę. Całość wypowiedzi w wolnym tłumaczeniu brzmi w następujący sposób:

Jeśli produkty i usługi takie jak te są niewłaściwie regulowane to bez wystarczającego nadzoru mogą stwarzać ryzyko systemowe, które mogłoby zagrozić Amerykańskiej i globalnej stabilności finansowej. Takie luki mogłyby zostać wykorzystane przez nieodpowiednie osoby, jak miało to miejsce historycznie w przypadku wielu giełd oraz portfeli.

Mimo ich niezbyt przychylnego nastawienia do projektu, mieli oni również kilka słusznych obaw o środki użytkowników. Mogłoby to spowodować wzrost ilości i prób wyłudzeń, do których dochodziłoby pod wpływem zwiększonej anonimowości. Jak wiadomo transakcji wykonywanych w zdecentralizowanej sieci blockchain nie da się cofnąć. Ujęte to zostało w dalszej części ich wypowiedzi:

Inwestorzy i konsumenci dokonujący transakcji za pomocą Libry mogą być narażeni na poważne naruszenia w kwestii prywatności, bezpieczeństwa cybernetycznego oraz ryzyka handlowego. Środki przechowywane na cyfrowym portfelu Facebooka nie posiadałby ubezpieczenia depozytowego, przez co mogłyby stać się unikalnymi celami dla hakerów.

Politycy Ci dodali również, że ich obawy są spotęgowane przez skandale, które już wcześniej miały miejsce i były związane z prywatnością portalu społecznościowego facebooka. Senacki komitet bankowy ma zorganizować jeszcze w tym miesiącu przesłuchanie związane z tym projektem. Kryptowaluta libra będzie obsługiwana przez niezależne stowarzyszenie non-profit i oddzielone od platformy i mediów społecznościowych. Facebook będzie tylko jednym z wielu przedsiębiorstw, których wstępnie ma być koło stu. Znajdą się w nich min. takie firmy jak Uber, MasterCard, Spotify czy Vodafone.

 

 

Powiązane

Dynamiczny wzrost ceny bitcoina w ostatnich dniach. Co mogło go spowodować?

Czym są i do czego wykorzystuje się zdecentralizowane aplikacje?

» więcej artykułów