theme switch

Bitcoin Cash wprowadza nowy format adresów

Bitcoin Cash powstał w sierpniu 2017 roku jako efekt hard forka Bitcoina, a z perspektywy pół roku można powiedzieć, że odniósł sukces. Jako pierwszy, historyczny hardfork budził on (i nadal budzi) bardzo wiele kontrowersji, głównie dlatego, że wszyscy posiadacze bitcoinów, w momencie utworzenia Bitcoin Cash otrzymali darmowe pieniądze.

Pierwsze tygodnie były trudne, ale projekt się utrzymał i rozwinął, w efekcie czego w kolejnych tygodniach i miesiącach mieliśmy wysyp kolejnych forków bitcoin, na szczęście zakończonych z dużo mniejszymi sukcesami.

Jednym z problemów, który pojawił się wraz z powstaniem Bitcoin Cash (BCC) był fakt, że nowa waluta będąc w większości klonem Bitcoina, używała identycznego formatu adresacji. Zarówno wśród nowicjuszy jak i doświadczonych użytkowników pojawiały się więc regularnie pomyłki związane z tym, że ktoś używał adresu BCC do przelewu w sieci BTC i odwrotnie. Mogło to w oczywisty sposób prowadzić do utraty przelewanych środków.

Aby zapobiec takim przypadkom, zespół Bitcoin ABC, czyli autorzy głównego protokołu Bitcoin Cash właśnie ogłosił, że wprowadzi nowy format adresu dla BCC, inny niż stosowany w tradycyjnym bitcoinie. Nowy format, nazwany CashAddr, będzie zawierał czytelny przedrostek określający walutę, także nowe adresy Bitcoin Cash będą miały postać np.

bitcoincash:qpm2qsznhks23z7629mms6s4cwef74vcwvy22gdx6a

Dotychczasowa adresacja zawsze zawierała na początku adresu cyrfę "1" (tak jak stara adresacja Bitcoin) - w nowym formacie już nie będzie takiej reguły.

Aby zmiana przebiegła bezproblemowo, w sieci Bitcoin Cash, nawet po wprowadzeniu nowych adresów będzie można posługiwać się starą adresacją. Oczywiście w związku z tym nadal potencjalnie istnieje możliwość pomyłek, które stały się powodem do zmian, ale powinno ich być znacznie mniej. Developerzy Bitcoin Cash bardzo zalecają, aby po wprowadzeniu modyfikacji zacząć stosować na codzień nową adresację.

Jeśli ktoś chce skonwertować swoje dotychczasowe adresy Bitcoin Cash na nowe, powinien skorzystać z oficjalnej strony stworzonej do tego celu https://cashaddr.bitcoincash.org/, lub z dedykowanej funkcji portfela Electron Cash 3.1. Nie powinno się korzystać z nieoficjalnych konwerterów, gdyż możemy zostać ofiarami wyłudzeń.

Po pół roku od wprowadzenia Bitcoin Cash, projekt nadal dzieli środowisko kryptowalut, ale na pewno nie można mu odmówić energii do wprowadzania ulepszeń i poprawek. W porównaniu do istniejącymi problemami ze znalezieniem konsensusów wśród developerów Bitcoin Core, projekt pod względem organizacji może konkurować z Bitcoinem - czy tak się stanie, zobaczymy.

A my, jako KantorBitcoin.pl na razie wstępnie informujemy, że Bitcoin Cash będzie trzecią walutą, którą będzie można wymieniać w naszym kantorze i pojawi się u nas w perspektywie kilku tygodni.

Powiązane

Wpływ bitcoina na pozostałe kryptowaluty

Inteligentne kontrakty na Bitcoinie - czy to możliwe?

» więcej artykułów