theme switch

Bitcoin Cash BCH - opis kryptowaluty

Bitcoin cash

Bitcoin Cash (BCH) jest kryptowalutą powstałą w skutek rozłamu, który nastąpił w sierpniu 2017 roku w głównym łańcuchu bitcoina. Był to pierwszy tzw. hardfork bitcoin, dlatego odbił się bardzo szerokim echem w środowisku kryptowalut. Waluta ta wykorzystuje technologię blockchain - rozproszoną bazę danych funkcjonującą w modelu open source. Głównymi zaletami tego sposobu zapisywania danych jest integralność, odporność na awarie systemowe, transparentność oraz dezintermediacja, czyli wyeliminowanie pośredników. W tym aspekcie Bitcoin Cash nie różni się, ani od pierwowzoru, ani od innych kryptowalut funkcjonujących na bazie łańcucha bloków.

Rozłam i powstanie Bitcoin Cash 

Kierunek rozwoju Bitcoina jest tematem nieustannych sporów. Wewnątrz środowiska istnieją grupy, które forsują korzystne dla siebie rozwiązania. Rozłam był nieunikniony z powodu problemu z ustaleniem rozmiaru bloku. Niezgodność co do kierunku rozwoju oraz dalszej przyszłości bitcoina doprowadziła do konfliktu i podziału społeczności. Sieć bitcoin zaczęła mieć poważne problemy z potwierdzeniem dużej ilości transakcji. Czas oczekiwania znacznie się zwiększył, a przecież twórcom pierwotnego bitcoina chodziło o to aby operacje były możliwie najtańsze i najszybsze, jako konkurencja dla tradycyjnych metod płatności. W celu pokonania bariery wynikającej z niewystarczającego rozmiaru bloku część społeczności zdecydowała się dokonać przewrotu i stworzyć odrębną kryptowalutę nazwaną potem Bitcoin Cash.

Poniższe video ilustruje podstawowe różnice pomiędzy Bitcoin i Bitcoin Cash

Dlaczego rozmiar bloku ma znaczenie?

Gdy dokonujemy przelewów musimy odczekać pewien czas, nim transakcja zostanie przyłączona do bloku. Wszystkie wysłane przelewy oczekują w obszarze zwanym mempool. To przestrzeń, która jest przeznaczona dla zweryfikowanych transakcji oczekujących na włączenie do bloku.

Aby transakcja została szybko pobrana z mempoola trzeba ustawić odpowiednio wysoką prowizję. Przy dużej ilości transakcji oczekujących w kolejce taki stan rzeczy powoduje znaczny wzrost opłaty za przelew. Można zatem albo zapłacić sporo więcej, albo czekać nawet kilka dni. Każda transakcja ma określoną wagę. Zazwyczaj jest to między 250 i 500 bajtów. Zatem ilość transakcji w jednym bloku zależy od jego rozmiaru. Im większy blok tym więcej transakcji pomieści.

Dlatego zwiększenie rozmiaru bloku wpływa na szybkość przelewów oraz wysokość opłat transakcyjnych. To rozwiązanie nie jest jedyną możliwością rozwiązania problemu. Ma też swoje wady. Jednak zespół tworzący bitcoin cash uznał, że mimo to warto je wdrożyć.

Konflikt w społeczności Bitcoin

Rozłam nasilił już wcześniej istniejące w środowisku animozje. Część społeczności zmieniła obóz i oficjalnie zaczęła wspierać nowo powstałą kryptowalutę bitcoin cash. Od podziału obie grupy pozostają we wrogich stosunkach. Najbardziej znanym orędownikiem starego bitcoina, który przeszedł na stronę bitcoin cash jest Roger Ver.

Rozłamowcy nazywają bitcoin cash jedynym prawdziwym bitcoinem zgodnym z wizją twórcy  zawartą w opublikowanym przez niego manifeście. Ich przeciwnicy z kolei, odmawiają nowo powstałej kryptowalucie miana bitcoin i pogardliwie określają ją nazwą BCash.

Rozwój projektu Bitcoin Cash

Bitcoin Cash wciąż rośnie w siłę i zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników internetu. Liczba miejsc, w których możemy dokonać płatności tą walutą oscyluje w granicach 700. Trzeba przyznać, że zespół deweloperów nie próżnuje. W ciągu roku opracował  infrastrukturę potrzebną do wdrażania płatności. W maju bieżącego roku umożliwił klientom programowanie aplikacji poprzez tzw. skrypting.

W roku 2019 ma pojawić się więcej narzędzi ułatwiających korzystanie z Bitcoin Cash. Platforma dla deweloperów, nowy portfel, rozwój platformy z grami oraz systemu umożliwiającego zakup kontraktów na wydobywanie.

Forków Bitcoina oglądaliśmy już kilka. Bitcoin Cash jest jedynym, który się przyjął i znalazł swoje miejsce w świecie kryptowalut.

[review]

Powiązane

Krok po kroku: Sprzedajemy bitcoiny - instrukcja

Forki bitcoina - dlaczego wartość większości spada praktycznie do zera?

» więcej artykułów