theme switch

Bitcoin okrzyknięty najlepszą inwestycją ostatniej dekady

Wraz z nowym rokiem rozpoczęła się nowa dekada, która potrwa do końca 2029 roku! Bitcoin stworzony został w 2008 roku i wtedy też opublikowana została jego biała księga (ang. whitepaper), której tytuł brzmi "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System". Zawiera on specyfikację bitcoina oraz wszystkie detale techniczne. Pierwszy bitcoin wykopany został 3 stycznia 2009 roku i zapoczątkował erę kryptowalut.

Bitcoin inwestycją dekady.

Cena bitcoina w porównaniu do innych aktywów w trakcie ostatniej dekady zanotowała nieporównywanie duży wzrost. Jego cena wzrosła aż o 8,990,000%, gdzie drugie miejsce, które zanotował Netflix dawało "tylko" 4,177% zwrotu z inwestycji. W przypadku bitcoina oznacza to, że za każdą zainwestowaną złotówkę, mogliśmy osiągnąć zysk na poziomie 90 tys. złotych.

Jak wyglądał kurs bitcoina w latach 2009-2010?

Mimo, że bitcoin istniał od 2009 roku to nie wydobywał go nikt oprócz Satoshiego Nakamoto (twórcy bitcoina). Trafiało więc na jego portfel wszystkie 50 bitcoinów z każdego wydobytego bloku i tym sposobem uzbierał ich prawie milion. Pierwsze wyceny bitcoina pochodzą z okolic marca-kwietnia 2010 roku i oscylują w wartościach około 3 bitcoinów za jednego centa. W maju jeden bitcoin był warty całego centa, a w czerwcu już prawie 8 centów! Już wtedy w ciągu kilku miesięcy notował setki procent wzrostów.

Rok później, w 2011 roku, na twitterze mogliśmy znaleźć takie oto wpisy.

Stopa zwrotu różnych aktywów przez ostatnią dekadę.

Jak widzimy, na początku dekady dominowały takie aktywa jak netflix i domino's pizza. Jednak nie trwało to długo. Już pod koniec 2012 roku bitcoin pojawił się na liście inwestycji dających najlepsze zwroty, a od 2013 roku praktycznie całkowicie ją zdominował. Jego jedynym godnym konkurentem było ethereum, które aktualnie jest drugą najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą o największej kapitalizacji wśród wszystkich altcoinów.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.


Ile bitcoinów kosztowała najdroższa pizza?

 

Powiązane

Na czym polega kopanie bitcoina? - Wyjaśnienie aspektów technicznych.

Czy największa giełda bitcoin BitFinex ma problemy z płynnością finansową?

» więcej artykułów