theme switch

Największa na świecie giełda bitcoin Bitfinex trzyma pieniądze w ...Banku Spółdzielczym w Skierniewicach

Historia, którą Wam opiszemy jest z gatunku tych, o których ...nie wiadomo co myśleć :-) ...jak to się wszystko skończy jeszcze się przekonamy, ale warto poznać fakty.

Bitfinex, czyli od wielu miesięcy największa na świecie giełda bitcoin, odpowiadająca za niemal 20% ogólnoświatowego handlu na parze walutowej BTC/USD, z dobowymi obrotami łącznie na poziomie 1,3 miliarda dolarów! (źródło: https://coinmarketcap.com/exchanges/volume/24-hour/all/), właśnie ogłosiła wprowadzenie handlu na parze walutowej z euro, czyli BTC/EUR.

W samym rozszerzeniu portfolio par walutowych nie ma nic zaskakującego, a wręcz jest to dobry sygnał uwzględniając niedawne doniesienia o możliwych problemach jakie ma Bitfinex z Tether USD.

Ciekawe jest co innego - otóż do rozliczeń w EURO, ta właśnie największa światowa giełda, korzysta z usług ...Banku Spółdzielczego w Skierniewicach. Skierniewicki bank, który w 2011 roku miał aktywa wynoszące ok 13 mln USD i osiągał roczny zysk na poziomie ok 5 mln USD - czyli poziomie obrotu, jaki Bifinex ma w ciągu ...1 godziny.

Bitfinex bank skierniewice Rys. Ekran wpłaty giełdy Bitfinex - wpłacamy na konto w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu, depozyty do BitFinex giełda nakazuje przesyłać na rachunek w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach, należący do spółki Crypto Sp. z o.o.

Dalej jest jeszcze bardziej ciekawie. Zarejestrowana w Michałowicach, spółka Crypto Sp. z o.o., jak sprawdziliśmy w KRS, ma kapitał zakładowy w wysokości 5000 zł i została zarejestrowana we wrześniu 2016 roku w Warszawie. Jedynym członkiem i jednocześnie prezesem zarządu jest Ivan Manuel Molina Lee, a 99% udziałów w spółce (o wartości nominalnej 4950 zł) posiada firma Crypto Capital Corp. z Panamy(dla zainteresowanych, pełny wpis KRS spółki Crypto Sp. z o.o. dostępny jest tutaj).

Rys. Siedziba spółki Crypto, wygląda dość skromnie jak na partnera instytucji obracającej miliardami dolarów

Co ciekawe, pan Ivan Manuel Molina Lee, jest prezesem bardzo wielu firm, które mają swoje siedziby ...w Panamie. Całkiem możliwe (choć zaznaczamy, że jest to tylko przypuszczenie), jest on "prezesem do wynajęcia".

Ivan manuel molina lee Bitfinex Rys. Ivan Manuel Molina Lee nie tylko zarządza polską spółką Crypto Sp. z o.o. działającą dla Bitfinex, jest także prezesem wielu firm w Panamie

Jaki z powyższego wniosek? Wszystko to wygląda bardzo dziwnie. Dlaczego olbrzymia instytucja finansowa korzysta z usług małego banku spółdzielczego w odległym kraju? Dlaczego tworzy do tego spółkę "wydmuszkę", bez kapitału zakładowego, z zarządem co najmniej budzącym podejrzenia co do rzetelności? Dlaczego dzieje się to w momencie, gdy na BitFinex pada podejrzenie o olbrzymie (700 mln USD) fraudy związane z Tether?

Na pewno dalej będziemy drążyć temat i aktualizować zebrane informacje.

I na pewno smaczku dodaje fakt, że giełda Mt Gox, która okazała się najbardziej spektakularnym fraudem w historii Bitcoina również korzystała z konta bankowego w polskim banku (tylko dużo większym :-) ).

 

 

Powiązane

Czy metaverse i blockchain mogą ze sobą współistnieć?

Duże giełdy wycofują możliwość handlu na dźwigni dla inwestorów z USA.

» więcej artykułów