theme switch

To musisz wiedzieć o Bitcoinie przed zakupem!

Chcąc odkrywać świat kryptowalut, warto się najpierw o nich czegoś więcej dowiedzieć. Dzisiaj na tapet bierzemy Bitcoina, najsłynniejszą kryptowalutę. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Zapraszamy do lektury!


Czym jest Bitcoin?

Nie ma co ukrywać, że o Bitcoinie słyszał prawie każdy, jednak dla wielu wiedza na temat kryptowalut ogranicza się do wymienienia kilku z nich. Co więc można powiedzieć o Bitcoinie? Jest to cyfrowa waluta, która powstała w 2009 r. i zmieniła podejście do wirtualnego pieniądza. Pozwala on na dokonywanie transakcji bez nadzoru rządowego, opóźnień przelewów czy opłat, jak w przypadku standardowych przelewów bankowych.

Co musisz wiedzieć o Bitcoinie?

Warto wiedzieć, że liczba Bitcoinów jest ograniczona i wynosi 21 000 000, a do dzisiaj wydobyto już ponad 90% tych kryptowalut. Według szacunków ostatnia jednostka nie zostanie wydobyta wcześniej niż w 2140 r. Obecnie wydobycie Bitcoina jest coraz powolniejszym procesem, ponieważ halving, który odbywa się co 4 lata, zmniejsza aż o połowę ilość kryptowalut, które można wykopać. A czym jest wspomniany halving bitcoina? To mechanizm, który polega na zwiększeniu aż o połowę trudności w wydobywaniu BTC. Ostatni miał miejsce w 2020 r., a kolejny może nastąpić w 2024 r.

A jaka jest cena Bitcoina w dolarach? Na 31 stycznia 2023 r. wykres Bitcoina wskazuje na 22 911 USD za 1 BTC.

Wady i zalety BTC

Jedną z cech, które wyróżniają Bitcoina, jest brak kontroli przez odgórne instytucje finansowe. Dla jednych to wada, dla innych zaleta, jednak faktem jest, że może to mieć wpływ na gwarancję wartości i stabilności BTC. Co więcej, kurs Bitcoina i jego cena są dosyć chwiejne i niezwykle podatne na różne spekulacje.

Inwestując w krypto, trzeba być świadomym, że ich wartość może ulec zmianie, zarówno spaść, jak i wzrosnąć. Kolejną wadą Bitcoina oraz innych kryptowalut jest fakt, że są one stale pod ostrzałem cyberprzestępców, a ataki hackerskie są coraz częstsze.

W kontrze do wymienionych wad jest sporo zalet Bitcoina. Miłośnicy kryptowalut wskazują na wygodę użytkowania, błyskawiczną możliwość wykonywania przelewów, mechanizmy obronne przed inflacją, a także anonimowość, cenioną przez wiele osób. Świadomość wad i zalet kryptowalut jest kluczowa, jeśli chce się nimi zająć i rozpocząć inwestycje.

Czy można otrzymywać wynagrodzenie w Bitcoinach?

Na początku warto zaznaczyć, że kryptowaluty nie są w Polsce prawnie uznanymi środkami płatniczymi, w związku z tym wynagrodzenie nie może być wypłacane w całości w Bitcoinach. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku umowy o dzieło czy zlecenia, gdzie co prawda przepisy o minimalnej stawce wynagrodzenia również obowiązują, jednak swoboda zawierania umów pozwala na większą elastyczność.

Warto również wspomnieć, że wszystkie dochody uzyskane z inwestycji w krypto muszą być rozliczone z fiskusem. Należy o tym pamiętać, ponieważ zaniechanie rozliczenia może skutkować prawnymi konsekwencjami. Co więcej, środki pozyskane z handlu BTC mogą wpływać jedynie na prywatny rachunek bankowy, a nie firmowy, ponieważ nie można tego rodzaju dochodów rozliczać z tytułu działalności gospodarczej.

Powiązane

Czym jest, jak działa blockchain bitcoin?

Ile kosztuje zakup kryptowaluty? Jakie opłaty są związane z kryptowalutami?

» więcej artykułów