Czy metaverse i blockchain mogą ze sobą współistnieć?
Metaverse jest to ogólne pojęcie odnoszące się do wirtualnego środowiska w którym zachodzi interakcja komputera z człowiekiem. Obejmuje ona w swojej definicji rzeczywistość wirtualną (VR), rzeczywistość rozszerzoną (AR) , a także rzeczywistość mieszaną (MR). Każda z tych technologii nieco się od siebie różni, ale wspólnie pracują nad rozwojem innowacji, która całkowicie może odmienić branżę technologiczną. Docelowo misją tej technologii jest stworzenie świata w którym rzeczywistość będzie płynnie przeplatała się z tym, co wytworzone zostało w sposób wirtualny.
Z drugiej strony mamy technologię blockchain, która wykorzystywana jest w branży finansowej, prawnej oraz w znacznym stopniu przez deweloperów aplikacji oraz gier. Skala wykorzystania blockchaina póki co jest względnie mała, ale coraz więcej dużych firm z czasem dostrzega drzemiący w niej potencjał.
Metaverse i blockchain - czy mogą iść w parze?
Aktualnie sieć internetowa jaką znamy jest w stanie obsługiwać kilka milionów transakcji na sekundę, jednak jest ona w sporym stopniu zmonopolizowana przez wielkie korporacje, które czerpią zyski ze swoich użytkowników (np. poprzez wyświetlanie im reklam). Aktualnie sieci oparte na technologii blockchain nie są w stanie przetwarzać tak dużej ilości danych ze względu na ograniczoną przepustowość, ale poza warstwą infrastrukturalną posiadają także warstwę ekonomiczną, która w przyszłości może być kluczową dla niej przewagą.
Zdecentralizowany charakter sprawia, że nie ma jednego lub kilku wiodących podmiotów, które "zarabiają" na swoich użytkownikach, a twórcy treści są odpowiednio nagradzani za ich tworzenie bez konieczności dzielenia się z platformą, która pozwala im na publikacje treści. Oprócz wyzwań związanych ze skalowalnością istnieją poważne problemy z interoperacyjnością między łańcuchami bloków. Dotyczy to w szczególności mostów używanych do przenoszenia wartości z jednego łańcucha bloków do drugiego. Często stają się one celem ataków hakerskich, w których kradzione są setki milionów dolarów bez możliwości odzyskania ich.
Jeśli chodzi o połączenie metaverse z blockchainem to głównym problemem jest stworzenie odpowiedniego modelu ekonomicznego, który przyciągnąłby twórców do szybszego kreowania tej branży. Wymaga to sporych benefitów, które kierowane byłyby do twórców oraz użytkowników takiego modelu. Konieczne jest także zaoferowanie wciągających wirtualnych doświadczeń pozwalających pozostać na dłużej przy tym typie rozrywki. Jeśli połączenie to się sprawdzi to modele te mogą mieć swoje korzenie w usługach finansowych (DeFi), grach (GameFi) lub mediach społecznościowych (SocialFi). Doświadczenia jakie czerpie użytkownik z tych aplikacji, muszą być na tyle proste oraz intuicyjne, aby mogły zostać powszechnie spopularyzowane i były dostępne dla każdego. W tej chwili dostępność zdecentralizowanych usług ma dość sporą barierę wejścia jeśli chodzi o niezbędną w tym zakresie wiedzę i w większości przypadków jest mało intuicyjne.
Więcej na temat rozwoju branży metaverse możemy przeczytać w bardzo ciekawym raporcie firmy Deloitte dostępnym poniżej: