theme switch

Czym jest Bitcoin?

Powstały w 2009 roku Bitcoin – uważany za protoplastę kryptowalut – rokrocznie wywołuje wiele kontrowersyjnych emocji. Czym jest i jak działa pierwsza kryptowaluta na świecie?

Bitcoin to zdecentralizowana waluta, której emisja niezależna jest od żadnej instytucji finansowej, banków i rządów. Kryptowaluta oparta jest na technologii z otwartym kodem źródłowym i rozprowadzana jest w sieci P2P (Peer-to-Peer), której węzłami są użytkownicy sieci. Oznacza to, że nikt nie sprawuje kontroli ani nie pobiera prowizji za jej obrót wewnątrz sieci.

Protokół Bitcoina opiera się na kryptografii oraz zaawansowanych działaniach matematycznych, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa środków oraz brak możliwości ingerencji w ich obrót. Środki przechowywane w Bitcoinach przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa nie mogą być skonfiskowane ani ukradzione. Transakcje dokonywane w sieci są jawne, natomiast strony transakcji pozostają anonimowe.

Bitcoin ogranicza ilość jednostek znajdujących się w obiegu do 21 milionów

Ilość jednostek Bitcoina ograniczona jest w kodzie kryptowaluty do 21 milionów. Limit ten oznacza, że Bitcoin jest walutą deflacyjną – zwiększającą swoją siłę nabywczą w dłuższej perspektywie czasu. Wraz z rosnącą ilością wykopanych Bitcoinów wzrasta trudność operacji kryptograficznych wymaganych do wykopania kolejnych jednostek. Oznacza to, że im więcej krytpowaluty znajduje się w obiegu, tym teoretycznie jej wartość wzrasta. Przy wykopaniu wszystkich 21 milionów Bitcoinów ich wartość wzrastać będzie poprzez wzrastające prawo popytu i niezmienną podaż.

Obrót Bitcoinem oparty jest na systemie Blockchain

System Blockchain stanowi rejestr wszelkich transakcji wykonywanych w sieci Bitcoina. Rejestr ten również pozostaje rozproszony i współdzielony przez każdy węzeł wchodzący w skład sieci. Każdy blok w Blockchainie zawiera zapis ostatnio zrealizowanej transakcji. Bloki powiązane są między sobą, przez co niemożliwa jest ich modyfikacja. Blockchain (łańcuch bloków) przechowywany jest w chmurze, a dostęp do niego jest jawny i nieograniczony.

Łańcuch bloków opiera się na kryptografii asymetrycznej. Wedle jej zasad użytkownik sieci posiada prywatny oraz publiczny klucz. Klucz prywatny służy do autoryzowania wykonywanych transakcji, a klucz publiczny do generowania adresu portfela, który służy do przechowywania jednostek waluty.

Zalety kryptowaluty Bitcoin

Istnieje wiele praktycznych zastosowań transakcji z użyciem Bitcoinów. Największą zaletą wykorzystania kryptowaluty jest błyskawiczne i darmowe realizowanie przelewów międzynarodowych i krajowych – głównie w regionach o ograniczonej bankowości. Bitcoin doskonale sprawdza się także do realizowania transakcji w sieci oraz przelewania dużych sum pieniędzy bez nakładania na przelew dużej prowizji instytucji bankowej lub finansowej. Co więcej, Bitcoin odporny jest na inflację.

Poza tym Bitcoin zapewnia anonimowość, pełne bezpieczeństwo przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, a także jest łatwy i wygodny w obsłudze.

Powiązane

IOTA - opis kryptowaluty

Na czym polega wash trading? Dlaczego giełdy sztucznie zawyżają wolumen?

» więcej artykułów