theme switch

Forki bitcoina - dlaczego wartość większości spada praktycznie do zera?

W sieciach bitcoina dziesiątki razy w historii dochodziło do odłamów w łańcuchu głównym, które następnie rozwijały się jako osobny projekt. Proces ten nazywany jest forkiem, ponieważ sieć na wzór “widelca” dzieli się na jeden lub kilka osobnych łańcuchów. Każdy z nich zachowuje pełną autonomię i może wspierany być również przez węzły weryfikujące transakcje w jego sieci. De facto powstaje więc po prostu nowa kryptowaluta, która ma zmodyfikowany kod, poprzez wprowadzenie w niej określonych zmian. W przypadku bitcoina często forki były dystrybuowane między posiadaczy bitcoina w określonym przez twórców stosunku (zazwyczaj 1:1), chociaż nie jest to reguła.

Pierwszy fork bitcoina

Jednym z pierwszych i najpopularniejszych forków bitcoina był bitcoin cash (BCH). Powstanie tego forku miało rozwiązać tymczasowo problem skalowalności bitcoina, ponieważ zwiększona została wielkość bloku z 1 MB do 8 MB, co oznaczało, że w każdym z bloków zmieści się więcej transakcji, a przez to opłaty za korzystanie z sieci będą mniejsze. Aktualnie jednak ilość transakcji w tej sieci jest tak mała, że nie dochodzi nawet do 1MB. Twórcy tej kryptowaluty jednak nie mogą dojść do porozumienia i na 15 grudnia biężącego roku planowany jest kolejny fork. Sieć bitcoin cash ulegnie więc znacznemu podziałowi po raz kolejny. Co więcej, już od ponad roku wielkość bloków bitcoin casha nie przekroczyła nawet 250 KB, czyli 1/4 MB.

Fork bitcoin casha

Drugim największym pod względem kapitalizacji forkiem bitcoina jest bitcoin SV (BSV). Jest to kryptowaluta, która powstała na skutek pierwszego podziału sieci bitcoin casha. W tym przypadku również zwiększona została wielkość bloku i wynosi ona już nie 8MB, a 32 MB, co zwiększa jeszcze bardziej ilość transakcji, które mieszczą się w jednym bloku. Mimo, że wolumen BSV jest o ponad połowę mniejszy od tego, jaki posiada BCH to jej bloki są czterokrotnie większe, a jak twierdzą twórcy ma konkurować z samym bitcoinem.

Pozostałe forki bitcoina

Od 2017 roku, gdy hossa na kryptowalutach trwała przez kilka miesięcy powstało do dnia dzisiejszego ponad czterdzieści forków bitcoina. Większość z nich jest już bezwartościowych i potraciły one ponad 98% swojej wartości. Każdy kolejny był coraz mniej rozpoznawalny i znaczący, oraz wspierany przez względnie niewielką ilość węzłów. Tworzone one były tylko i wyłącznie po to, aby ich główni deweloperzy zdążyli na tym zarobić, a później większość porzucała dalsze prace nad projektem. Jeśli posiadacze bitcoinów dostawali któryś z forków ze względu na to, że posiadali bitcoina, to sprzedawali je i za pozyskane środki zwiększali swoją pulę prawdziwego bitcoina.

Więcej na temat podziałów w sieci bitcoina możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

 

 

Powiązane

Czy możliwe jest zhackowanie sieci blockchain kryptowalut?

Jak rozliczyć podatek od bitcoin za rok 2017?

» więcej artykułów