theme switch

Duże giełdy wycofują możliwość handlu na dźwigni dla inwestorów z USA.

Jedna z największych giełd w USA - Coinbase pro, która umożliwia swoim klientom handel za pomocą dźwigni finansowej (ang. margin trading), ogłosiła, że funkcjonalność ta zostanie niebawem wstrzymana. Giełda oświadczyła, że ​​wyłączy ten produkt w grudniu „po wygaśnięciu wszystkich istniejących pozycji depozytu zabezpieczającego”. Decyzja ta spowodowana jest brakiem odpowiednich przepisów pożyczkowych, związanych z otwieraniem tych pozycji przy wykorzystaniu walut cyfrowych. Jeśli tylko pojawią się regulacje, które umożliwią wprowadzenie handlu przy użyciu dźwigni finansowej, to z pewnością powróci on na tę giełdę.

„Z niecierpliwością czekamy na bliską współpracę z organami regulacyjnymi, aby osiągnąć ten cel”. - powiedział dyrektor ds. Regulacji Prawnych Paul Grewal

Zazwyczaj mechanizm dźwigni wykorzystywany jest w przypadku kontraktów terminowych. Na tradycyjnych rynkach działa to w ten sposób, że inwestorzy obstawiają przyszłe ceny aktywów. W chwili wygaśnięcia kontraktu często zobowiązują się do fizycznego odebrania się określonego towaru, którego cena była przedmiotem spekulacji. Z walutami cyfrowymi problem, według komisji CFTC polega na tym, że giełda jako pośrednik nie miałaby kontroli nad kryptowalutami używanymi do handlu po dostarczeniu ich do klienta. Środki te jednak przechowywane są mimo wszystko na portfelach giełdowych, dopóki nie opuszczą platformy.

Jak działa dźwignia finansowa?

Jeśli decydujemy się wykorzystać dźwignię, to zajmujemy jedną z dwóch pozycji, pozycję długą lub krótką. Są one odzwierciedleniem tego, w którym kierunku wydaje nam się, że będzie podążał kurs. Jeśli zajmiemy pozycję długą (ang. long), to obstawiamy, że cena pójdzie do góry. Jeśli będzie to pozycja krótka (ang. short), to w dół. Zajmowanie tych pozycji pozwala na maksymalizację zysków, ale zwiększa dodatkowo poziom ryzyka naszej inwestycji. Wchodząc w pozycję na dźwigni musimy uwzględnić ryzyko jej likwidacji. Polega to na tym, że jeśli bazowe, wykorzystane przez nas środki, nie wystarczą na "spłatę" zaciągniętej do otwarcia pozycji pożyczki, to zostaje ona automatycznie zamknięta i tracimy wszystkie nasze środki.

Jeśli otwieramy pozycję wykorzystując  dźwignię x2 to giełda “pożycza” nam fundusze w wysokości dwukrotnie większej niż te, które aktualnie posiadamy. Przykładowo, jeśli założymy pozycję na poziomie 1000 dolarów pozwoli nam to niejako na nabycie kryptowalut o wartości 2000 dolarów, z których możemy wypracować dwukrotnie większy zysk. Jeśli nam się uda to wszystkie pieniądze, które zarobiliśmy trafiają na nasze konto, a “pożyczka” po zamknięciu pozycji wraca do giełdy. W przeciwnym wypadku, gdy kurs nie będzie podążał w tym kierunku w którym byśmy chcieli, a cena spadnie lub wzrośnie na tyle, że kwota którą dysponowaliśmy na otwarcie pozycji będzie zbyt mala do pokrycia strat, to zostaje ona zlikwidowana.

Powiązane

W jaki sposób projekty DeFi generują zyski? Czym jest Yield farming?

Wpływ bitcoina na pozostałe kryptowaluty

» więcej artykułów