theme switch

Ethereum 2.0 - jakie zmiany zostaną wprowadzone w sieci tej kryptowaluty?

Ethereum jest to jedna z pierwszych kryptowalut, która umożliwiła tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, tokenów w standardzie ERC-20 oraz inteligentnych konraktów (ang. smart contracts). Projekt ten stworzony został przez Vitalika Buterina, który wraz z siedmioma innymi założycielami rozwijał go od 2015 roku. Od chwili powstania projektu jest on na bieżąco ulepszany przez deweloperów. Jest to aktualnie jedna z największych i najczęściej używanych sieci blockchainowych na świecie. Pod względem kapitalizacji ethereum znajduje się na drugim miejscu zaraz po bitcoinie. Głównym celem deweloperów jest przejściei ukończenie fazy "serenity" lub zamiennie ethereum 2.0, która jest najbardziej wyczekiwaną aktualizacją w historii tej kryptowaluty i ma zostać całkowicie wdrożona do końca 2021 roku.

Jakie zmiany będą wprowadzane w sieci ethereum 2.0?

Poprawienie skalowalności

Największym problemem z jakim mierzy się ethereum jest skalowalność. Sieć tej kryptowaluty jest w stanie przetworzyć średnio ok. 20-25 transakcji na sekundę. Rozwiązaniem na jakie zdecydowali się deweloperzy, aby poprawić ten parametr jest sharding. Jest to rodzaj partycjonowania dużych baz danych na mniejsze segmenty, które są łatwiejsze w zarządzaniu. Więcej na temat shardingu możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Zmiana algorytmu konsensusu

Aktualnie ethereum wykorzystuje algorytm proof-of-work, a celem deweloperów jest przejście na algorytm proof-of-stake o nazwie Casper. Na korzyść algorytmu dowodu stawek (ang. proof-of-stake) przemawia ograniczenie zużycia energii oraz mniejsze koszty związane ze sprzętem niezbędnym do walidacji transakcji w sieci. Mniejsza bariera wejścia oznacza też możliwość większej decentralizacji. Nie jesteśmy też w dużym stopniu uzależnieni od ceny energii elektrycznej. W przypadku proof-of-work największe skupiska węzłów znajdują się w miejscach, gdzie mamy najtańszy prąd oraz dostęp do sprzętu górniczego. Krytycy uważają jednak, że ze względu na spore wymagania związane z wykorzystaniem tego algorytmu jest on o wiele bardziej bezpieczny, a nakład energii jaki trzeba zużyć, aby zapracować na określoną ilość kryptowaluty w długim terminie ma również odzwierciedlenie w jej wartości.

Aktualizacja EVM

Ethereum virtual machine jest to środowisko do tworzenia inteligentnych kontraktów, które złożone jest z węzłów, a każdy z nich ma zaimplementowany taki sam zbiór zasad i jest zdolny do przetwarzania różnych języków programowania. Sposób w jaki aktualnie funkcjonuje również ogranicza możliwości skalowania i przepustowość sieci. Zmiany wprowadzone zostaną w taki sposób, aby znieść ograniczenia związane z jej aktualnym mechanizmem działania.

Powiązane

Zmniejszone obciążenie sieci bitcoina i ethereum, co je spowodowało?

Spadek kursu bitcoina - o czym pamiętać w czasie bessy na rynku?

» więcej artykułów