theme switch

Na jakim etapie są prace nad ethereum 2.0? Czy pierwsza faza zostanie ukończona planowo?

Ethereum 2.0 jest to od dawna wyczekiwana aktualizacja sieci, która spowoduje zmianę algorytmu wykorzystywanego przez platformę z proof-of-work (dowód pracy) na proof-of stake (dowód stawki)Zmiana ta pozwoli również na zaimplementowanie stakingu, który jest jednym z mechanizmów umożliwiających weryfikację transakcji i obsługę całej zdecentralizowanej sieci. Wykorzystując staking udostępniamy w sieci swoją pulę kryptowaluty na poczet zabezpieczenia w procesie walidacji sieci oraz wydobycia kolejnych bloków. W zależności od deweloperów projektu, proces ten w poszczególnych przypadkach może się od siebie różnić. Od grudnia ubiegłego roku wystartował już kontrakt depozytowy, którego uruchomienie było pierwszym rokiem w kierunku zmiany wykorzystywanego algorytmu.

Opóźnienia we wdrożeniu rozwiązań usprawniających działanie sieci ethereum

Na konferencji blockchainowej, która odbyła się jakiś czas temu w Hongkongu, twórca sieci ethereum - Vitalik Buterin przyznał, że tworzenie zdecentralizowanych sieci jest bardzo czasochłonnym procesem. W przypadku pierwotnej wersji docelowo to, co miało powstać w przeciągu trzech miesięcy stworzone zostało w 1,5 roku. Ponadto dodał on, że wielu z czołowych deweloperów, którzy pracują nad projektem ma różne wizje związane z nim, przez co trudniej im ustalić wspólną wersję, która zadowalałaby każdego z nich. Najważniejszym punktem na roadmapie projektu jest poprawienie skalowalności sieci, tak aby mogła ona przetwarzać o wiele więcej transakcji na sekundę, niż ma to miejsce w tej chwili (ok. 10-20 TPS), a także aby odbywało się to o wiele mniejszym kosztem.

Sharding - czym jest i jak usprawni działanie sieci ethereum?

Sharding polega na dzieleniu dużych baz danych na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu segmenty. Poprawia to szybkość działania i skraca czas oczekiwania na odpowiedź z serwera. W przypadku sieci ethereum każdy fragment posiadałby swój własny zestaw inteligentnych umów (ang. smart contracts) i sald użytkowników. Podział dużych bloków na mniejsze segmenty znacznie przyśpiesza przepustowość sieci, a także drastycznie zwiększyłby skalowalność i przyśpieszył przetwarzanie transakcji.

Aktualnie w sieci ethereum każdy z węzłów musi przechowywać cały stan łańcucha bloków, w tym także salda kont oraz historię transakcji. Jednak podczas wykładniczego wzrostu rozmiarów sieci zwiększa się ona liniowo, a ograniczenie spowodowane komunikacją międzywęzłową zacznie redukuje szybkość jej działania. Powoduje to także jako następstwo gwałtowny wzrost kosztów transakcyjnych. W tej chwili sieć ethereum pracuje na bazie sekwencyjnej realizacji i jest w stanie przetworzyć około (1o do 20 transakcji na sekundę)

Powiązane

Kopanie kryptowalut – będą nowe przepisy podatkowe

Wpływ bitcoina na środowisko - czy faktycznie jest tak źle?

» więcej artykułów