theme switch

Ethereum - Krytyczny błąd portfela, czyli zamrożone 150 mln USD

Twórcy portfela Parity dla Ethereum ogłosili wczoraj znalezienie krytycznego błędu w Ethereum, który zaskutkował zamrożeniem Etherów o łącznej wartości ok. 150 milionów dolarów (!) To już drugi podobny, katastrofalny błąd w ciągu kilku miesięcy - poprzedni, odkryty także przez Parity w czerwcu 2017, zaskutkował kradzieżą 150000 etherów, o wartości 30 milionów dolarów.

Odkryty wczoraj błąd w Ethereum natychmiast został uznany za krytyczny, gdyż jego wywołanie powoduje w praktyce wyłączenie kontraktów typu multi-sig, co z kolei ze względu na popularność tego kontraktu skutkuje zablokowaniem wielomilionowych środków. Od strony technicznej, błąd umożliwia atakującemu (nawet niecelowe) wywołanie funkcji initWallet, co równa się z przejęciem własności nad kontraktem.

Wygląda na to, że błąd został wywołany przypadkowo przez jednego z użytkowników w dniu 6 listopada 2017 i spowodował, że kod biblioteki portfela multi-sig został wyczyszczony, a tym samym kontrakty zapisane w portfelu stały się bezużyteczne (gdyż ich logika była zapisana w wyczyszczonej bibliotece). Oznacza to, że obecnie środki z portfela multi-sig nie mogą zostać w żaden sposób wykorzystane - oświadczył na swoim blogu zespół Parity

W praktyce oznacza, że ethereum o wartości 152 mln USD nadal istnieje w portfelu, ale nikt nie może się do tych środków dostać, aby je wypłacić. Wśród poszkodowanych jest m.in. projekt Polkadot, który niedawno w ICO zebrał olbrzymie środki ponad 450 000 ETH, a obecnie nie ma do nich dostępu.

Nadal czekamy na rozwiązanie problemu i jakiś plan działania. Na razie nie wiadomo czy i w jaki sposób środki będą mogły zostać odzyskane. W jednym ze scenariuszy jest wprowadzenie hardforka na Ethereum, podobnie jak to było w czasach kiedy (również na skutek błędu krytycznego) z jednego łańcucha powstawały Ethereum Classic (ETC) i Ethereum (ETH).

Naszym zdaniem w zaistniałej sytuacji bardzo ciekawie i optymistycznie na ten fatalny błąd zareagowały giełdy - a w zasadzie ciekawe jest to, że praktycznie nie zareagowały. Można się było spodziewać, że taki błąd spowoduje olbrzymie spadki kursu ETH, a początkowo kurs ETH/USD zanurkował kilka procent, ale jeszcze w nocy praktycznie wrócił do punktu wyjścia. Świadczy to o niebywałej sile Ethereum i na pewno może być ciekawą wskazówką na przyszłość (czego oczywiście nie należy w żadnym wypadku interpretować jako porady inwestycyjnej z naszej strony).

Powiązane

Narkotyki, polityka i seks - jak często kryptowaluty wykorzystywane są nielegalnie?

Spadek bitcoina - jak możemy na nim skorzystać?

» więcej artykułów